Kronik böbrek yetmezliği olan kedilerde adipoz doku kaynaklı mezenkimal kök hücre uygulamasının bazı hematolojik ve biyokimyasal parametreler ile SDMA düzeyleri üzerine etkileri
The effects of adipose tissue-derived mesenchymal STEM cell treatment on some hematological and biochemical parameters and sdma levels in cats with chronic renal failure
  1. Tez No: 833293
  2. Yazar: MERT BAHŞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Biotechnology, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Evcilleştirme süreci nedeniyle kedilerin ömrü uzamıştır, ancak yaş ilerledikçe kronik hastalıkların görülme sıklığı da artmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği (KBY), yaşlı kedi popülasyonunda daha yaygındır. Yaşam kalitesinin yönetilmesi amacıyla semptomatik ve palyatif tedaviler uygulanmaktadır. Son yıllarda yağdan türetilmiş mezenkimal kök hücreler (ADK-MKH), antiinflamatuar aktivitelerinden dolayı destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, ADK-MKH ile tedavi edilen KBY hastası kedilere ait bazı klinik laboratuvar parametrelerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Genel muayenenin ardından kronik böbrek hastalığı tanısı alan, 4-17 yaş arası, kısır, erkek, 6 melez kediye, hasta sahibinin bilgilendirilmiş onamıyla konvansiyonel tedavinin yanı sıra ADK-MKH ile tedavi edildi. Kilogram başına allojenik 1x106 hücre ADK-MKH (CellPro+, MarStem Cell Tech., İstanbul) 14 gün aralıklarla intravenöz yolla iki kez uygulandı. Tedavilerden önce ve tedaviden 24 saat sonra toplam kan ve serum toplandı ve etkinliğin taranması için kırmızı kan hücreleri (RBC), kan üre nitrojeni (BUN) ve kreatin (Crea) seviyeleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The lifespan of cats has been prolonged regarding the domestication process. However, the prevalence of chronic diseases also increases with age. Chronic kidney disease (CKD) is more prevalent among the elderly cat population. Symptomatic and palliative treatments have been implemented due to manage life quality. In recent years, adipose-derived mesenchymal stem cells (ADMSCs) have been used as a supportive treatment because of their anti-inflammatory activities. Thus, we aimed to evaluate some clinical laboratory parameters of the ADMSCs treated cats suffering from CKD. Subsequent to general examination, six mixed breeds, sterile, male, 4 to 17 years old cats diagnosed with chronic kidney disease were treated with ADMSCs besides conventional therapy with the informed consent of the patient's owner. The allogenic 1x106 cells per kg ADMSCs were administered (CellPro+, MarStem Cell Tech., Istanbul) by the intravenous route 14 days intervals two times. The total blood and sera were collected before and 24 hours after the treatments and evaluated the red blood cells (RBC), blood urea nitrogen (BUN) and creatine (Crea) levels to screen the efficiency.