Pregestasyonel ve gestasyonel diyabet mellitus tanısı konulan gebelerin doğum sonrası alınan plasenta örneklerinde CD15 ekspresyonunun araştırılması
Investigation of CD15 expression in placenta samples taken after birth of pregnant pregnants diagnosed with pregestational diabetes mellitus and gestational diabetes mellitus
- Tez No: 833334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Diyabet tüm dünyada gebeliğin en sık görülen metabolik bozukluklarından biridir. Artan obezite insidansı ile ciddi bir sağlık sorunu olan diyabet, gebede metabolizmaya ek yük bindirerek hem maternal hem perinatal komplikasyon ve mortalite riskini arttırmaktadır. Çalışmamızda birincil amaç pregestasyonel diyabet ve gestasyonel diyabet mellitus tanısı konulan gebelerin doğum sonrası alınan plasenta örneklerinde yapılan çalışmalarla plasental immatüritenin belirteci olduğu ortaya konulan CD15 ekspresyonun araştırılmasıdır. Bu çalışmada diyabetin plasenta üzerindeki etkileri CD15 ekspresyonunu kullanarak göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 5 aylık zaman diliminde hastanemizde doğum yapan ve çalışma kriterlerini karşılayanlar hastaları dahil ettik. Çalışmaya dahil edilen plasental patolojiler formallenerek ivedi şekilde patoloji laboratuvarına ulaştırıldı. Benchmark Ventana Ultra marka immunohistokimya cihazına alındı. İmmunohistokimyasal boyamada Roche marka CD15 (MMA Mouse Monoclonal Primary Antibody) antikor kullanıldı. Bulgular: GDM-diyet uygulanan grup, GDM-insülin tedavisi alan grup ve PGDM gruplarının, kontrol grubuna kıyasla vücut kitle indeksi (VKİ), açlık ve tokluk kan şekeri ölçümlerinin, HbA1c seviyelerinin, tahmini fetal ağırlıklarının (EFW) ve doğum ağırlıklarının istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p < 0,05). Plasental CD15 boyanma yüzdelerine göre yapılan gruplarda boyanma olmayan/kontrol grubu (Grup1), %25'ten az boyanan(Grup 2), %25-50 boyanan (Grup 3),%50 den fazla boyanan (Grup 4) grupların, kontrol grubuna kıyasla vücut kitle indekslerinin (VKİ), kan şekeri regülasyonlarının , önceki gebeliklerde GDM öykülerinin, HbA1c değerlerinin ve insülin kullanımlarının istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek değerlere sahip olduklarını belirledik (p < 0,05). Ayrıca GDM-diyet, GDM-insülin ve PGDM gruplarının kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı (p:
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes is one of the most common metabolic disorders of pregnancy all over the world. Diabetes, which is a serious health problem with the increasing incidence of obesity, puts an additional burden on the metabolism of pregnant women and increases the risk of both maternal and perinatal complications and mortality. The primary aim of our study is to investigate the expression of CD15, which has been shown to be a marker of placental immaturity, in the placenta samples taken after birth from pregnant women diagnosed with pregestational diabetes and gestational diabetes mellitus. In this study, we aimed to show the effects of diabetes on the placenta using CD15 expression. Materials and Methods: In our study, we included patients who delivered at our hospital over a five-month period and fulfilled the criteria for the study. The placental pathologies identified were promptly formalized and sent to the pathology laboratory. They were then processed using the Benchmark Ventana Ultra immunohistochemistry device. For the immunohistochemical staining, we utilized the Roche brand CD15 (MMA Mouse Monoclonal Primary Antibody). Results: The groups with gestational diabetes managed by diet (GDM-diet), gestational diabetes managed by insulin (GDM-insulin), and pre-gestational diabetes (PGDM) were found to have significantly higher body mass index (BMI), fasting and postprandial blood glucose levels, HbA1c values, estimated fetal weights, and birth weights compared to the control group, with statistical significance (p < 0.05). Based on the placental CD15 staining percentages, the study groups were categorized as follows: no staining/control group (Group 1), up to 25% staining (Group 2), 25-50% staining (Group 3), and more than 50% staining (Group 4). Compared to the control group, we found statistically significant higher values (p < 0.05) in body mass index (BMI), blood sugar regulation, history of gestational diabetes mellitus (GDM) in previous pregnancies, HbA1c levels, and insulin usage. We also observed that GDM-diet, GDM-insulin and PGDM groups had statistically significant (p: