Acil servise akut iskemik inme ile başvuran hastalarda neurogranin ve gfap seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of neurograin and gfap levels in patients admitted to the emergency department with acute ischemic stroke
  1. Tez No: 833333
  2. Yazar: ARMANGULI TABIGAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: İnme, beyne giden kan damarlarında oluşan iskemik veya hemorajik nedenlere bağlı ani gelişen nörolojik acil hadise olarak tanımlanır. Oldukça çok görülen ve ölümle sonuçlanabilecek bu hastalığın erken tanısı oldukça önem taşır. Neurogranin (Ng), santral sinir sistemde bulunan bir nöroproteindir. Yapılan çalışmalarda travmatik beyin hasarında neurogranin seviyelerinde anlamlı artış olduğu görülmüştür. GFAP (glial fibriler asidik protein) ise santral sinir sistemde astrositlerin sitoskeletal filamanlarında bulunan bir proteindir. Kan beyin bariyerinin bozulması durumunda kan dolaşımına geçer. GFAP, Akut iskemik inme (Aİİ) semptom başlangıcından 12 saat boyu kanda saptanabilir. Çalışmamızın amacı Akut iskemik inmede kan Neurogranin ve GFAP düzeylerinin artıp artmayacağını belirlemektir. Böylelikle akut dönemde Aİİ tanısında bu biyomarkerların kullanılabilirliği değerlendirilecektir. METOD: Bu çalışma Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi acil servisine başvuran ve akut iskemik inme tanısı konan hastalarla, prospektif vaka kontrol çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 46 Aİİ hasta ve 40 kontrol grubu olmak üzere toplam 86 denek dahil edildi. Bu iki grubun serumunda ELİSA yöntemi ile GFAP ve Neurogranin düzeylerine bakıldı ve kontrol grubu ile karşılaştırılma yapıldı. Analiz edilen sonuç neurogranin için (pg/ml), GFAP için (ng/ml) cinsinden kaydedildi. BULGULAR: Hasta grubumuzda 25 kadın (%54,3) ve 21 erkek (%45,7) bulunurken, kontrol grubumuzda 18 kadın (%45) ve 22 erkek (%55) vardı. Cinsiyet dağılımları açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p=0.517). Çalışma grubumuzda (tüm örnekleme bakıldığında) Glial Fibriller Asidik Protein (GFAP) düzeyleri 0.5 ng/ml, Neurogranin düzeyleri ise 6244.1 pg/ml olarak ölçüldü. GFAP düzeyleri, hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük bulundu (p=0.003).
Özet (Çeviri)
AIM: Stroke is defined as a sudden neurological emergency caused by ischemic or hemorrhagic events in the blood vessels supplying the brain. Neurogranin is a neuroprotein found in the central nervous system. GFAP (glial fibrillary acidic protein), is a protein found in the cytoskeletal filaments of astrocytes in the nervous system. GFAP can be detected in the blood as early as 12 hours after the onset of symptoms in acute ischemic stroke (AIS). The aim of our study is to determine whether the levels of Neurogranin and GFAP in the blood increase during acute ischemic stroke, thereby evaluating the utility of these biomarkers in the diagnosis of AIS during the acute phase. METHODS: A total of 86 subjects, including 46 AIS patients and 40 control subjects who met the inclusion criteria, were included. The serum levels of GFAP and Neurogranin in these two groups were examined using the ELISA method and compared. The results were recorded in units of pg/ml for Neurogranin and ng/ml for GFAP. RESULTS: In our patient group, there were 25 females (54.3%) and 21 males (45.7%), while the control group included 18 females (45%) and 22 males (55%).In our study group (considering the entire sample), Glial Fibrillary Acidic Protein (GFAP) levels were measured at 0.5 ng/ml, while Neurogranin levels were measured at 6244.1 pg/ml. GFAP levels were significantly lower in the patient group compared to the control group (p=0.003).