Proksimal ve distal yerleşimli mide adenokarsinomlarında tümör tomurcuklanması,lenfositik yanıt ve Cerb-b2 ekspresyon durumlarının karşılaştırılması
Comparison of tumor budding, lymphocytic response, and Cerb-b2 expression statuses in proximal and distal located gastric adenocarcinomas
  1. Tez No: 833335
  2. Yazar: AHENK KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Mide kanserinin görülme sıklığı yıllar içinde düşme eğiliminde olmasına rağmen hala dünya çapında en sık görülen malignitelerden biridir. Literatürde bazı çalışmalarda tümör lokalizasyonunun prognozu öngörmede önemli olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada, 140 mide adenokarsinomu olgusu proksimal ve distal yerleşime göre gruplandırılarak, tümör tomurcuklanması, tümörü infiltre eden lenfosit (TIL) skoru ve Cerb-B2 ekspresyon durumu başta olmak üzere histopatolojik parametreler açısından karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, gastrik adenokarsinom tanısı ile gastrektomi yapılan 140 olgu dahil edildi. Lokalizasyona göre proksimal ve distal yerleşimli olarak iki tümör grubu oluşturuldu. Olgulara ait tüm lamlar histopatolojik tanı, diferansiyasyon derecesi, tümör tomurcuklanmasının varlığı ve skoru, TIL skoru, Cerb-B2 ekspresyonu, invazyon derinliği, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, patolojik evre ve lenf nodu metastazı açısından yeniden değerlendirildi. Olgulara ait yaş, cinsiyet, tümör lokalizasyonu, hastalıksız sağkalım, genel sağkalım, sağkalım durumu ve tümör boyutu bilgileri patoloji raporları ve hastane elektronik bilgi sisteminden edinildi. Bulgular proksimal ve distal yerleşimli tümör grubu arasında farklılık açısından istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Proksimal ve distal yerleşimli tümörler karşılaştırıldığında Lauren intestinal tip histoloji ve histolojik derece açısından anlamlı fark saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Although the incidence of gastric cancer has shown a decreasing trend over the years, it remains one of the most common malignancies worldwide. Some studies in the literature have reported that tumor localization is important in predicting prognosis. This study aimed to compare 140 cases of gastric adenocarcinoma grouped by proximal and distal location in terms of histopathological parameters, including tumor budding, tumor infiltrating lymphocytes (TIL) score, and Cerb-B2 expression status. Materials and Methods: The study included 140 cases who underwent gastrectomy with a diagnosis of gastric adenocarcinoma. Two tumor groups were formed based on localization: proximal and distal. All slides of the cases were reevaluated for histopathological diagnosis, degree of differentiation, presence and score of tumor budding, depth of invasion, lymphovascular invasion, perineural invasion, TIL score, Cerb-B2 expression, pathological stage, and lymph node metastasis. Information about age, gender, tumor localization, disease-free survival, overall survival, survival status, and tumor size of the cases was obtained from pathology reports and the hospital electronic information system. The findings were compared between the proximal and distal tumor groups. Results: When comparing proximal and distal tumors, significant differences were found in Lauren type and histological grade (p0.05).