Serebral Paralizi (SP) olgularında klinik ve MRG bulguları (Gestasyonel yaş ve SP klinik alt grubu ile karşılaştırma
  1. Tez No: 69687
  2. Yazar: AYDAN SARP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET: SP'nin etyolojik açıdan pre-peri ve postnatal olaylarla olan ilişkisi bugüne dek birçok çalışmanın konusu olmuştur. Klinik çalışmaların yararlılığı ve güvenilirliği, öyküye dayandıkları için sınırlıdır. Önce BT, sonrasında MRG olmak üzere nöroradyolojik incelemelerin kullanıma girmesi serebral anomalilerin daha sıklıkla saptanabilmesini ve SP' de gözlenebilen serebral hasarın niteliği ve hatta gelişim zamanı hakkında yorum yapılabilmesini olanaklı kılmıştır. Bu çalışmada, 1996-1997 yıllarında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji A.B.D. Çocuk Nörolojisi Polikliniğine başvurmuş olan olgular arasından seçilen, yaş ortalamaları MRG yapıldığı sırada 6 yaş 9ay olan (6ay-16 yaş), 31 'i erkek 19'u kız 50 olgunun klinik özellikleri ve MRG'leri değerlendirilmiş, MRG bulgulan ile etyoloji ve serebral hasarın geliştiği gestasyonel dönem arasındaki ilişki araştırılmıştır. Olguların 19'unda (%26) kuadriparezi, 16'sında (%32) hemiparezi, 9'unda (%18) spastik dipleji, 3'ünde (%6) ataksi, 3'ünde (%6) mikst tip SP saptandı. Onüç olguda (%26) mikrosefali, 15 olguda (%30) strabismus, 12 olguda (%24) nistagmus, 2 olguda (%4) optik atrofi, 1 olguda (%2) bakış paralizisi, 6 olguda (%12) fasyal dismorfik özellikler vardı. Epilepsi saptanan 23 olguda (%46), en sık parsiyel tipte nöbet gözlenmekteydi (%60.8). Epilepsi oranı kuadriplejik (%52.6) ve hemiplejik (%62.5) olgularda yüksek, spastik dipleji olgularında (%22.2) görece düşüktü. Kırkaltı olguda (%92) MR saptandı. İleri MR kuadriplejik olgularda (%68.4) sıktı (p=0.0429). Spastik diplejik olgularda sıklıkla (%66.6) normal ve hafif düzeyde MR belirlendi (p=0.0213). 83MRG olguların 43'ünde (%86) patolojikti. MRG'leri normal bulunan olgular term olgu grubunda yer almaktaydı. Prematüre olgu grubunda gözlenen başlıca MRG bulguları PVL, SKL idi. Bu grupta PVL sıklığı term olgu grubuna oranla sık gözlenmekteydi (p=0.0156). Prematüre olguların hiçbirinde bazal ganglia lezyonu saptanmadı. Prematüre olgulardan yalnızca birinde serebral gelişimsel anomali gözlendi. Term olgu grubunda MRG bulguları oldukça çeşitliydi. Altı olguda PVL, 6 olguda SKL, 4 olguda SKSKH, 2 olguda izole iki yanlı bazal ganglia infarktı, 1 olguda total MCA infarktı, 1 olguda multikistik ansefalopati, 6 olguda serebral anomali, 3 olguda vermis hipoplazisi saptandı. Üç olguda MRG bulgulan belirli bir isim altında sınıflandırılamadı. İki olguda MRG bulguları SP'de özgünlüğü olmayan bulgular olarak değerlendirildi. Preterm olgularda klinik tablo sıklıkla spastik diplejiydi (p=0.0376). Spastik dipleji özellikle MRG'de PVL saptanan preterm olgularda gözlendi (p=0.0156). Term olgularda ise başlıca kuadriparezi (%36.6) ve hemipleji (%36.6) saptandı. MRG bulgularına göre 9 preterm olgunun 8'inde (%88.8) etyolojinin peri- postnatal dönemden, 41 term olgunun 15'inde (%36.5) prenatal, 15'inde (%36.5) peri- postnatal dönemden kaynaklandığı düşünüldü. Prematüre olgularda etyoloji başlıca peri-postnatal dönemden kaynaklanmaktaydı (p=0.052). Term olgularda peri veya prenatal etyoloji arasında anlamlı bağlantı bulunamadı. Geniş populasyon çalışması olmamasına karşın, çalışmamız, SP olgularında MRG'de saptanabilecek patolojiler ve ortaya çıkardıkları klinik tablolar ve hasarın zamanlaması hakkında bilgi vermekte ve SP'nin başlıca perintal etkenlerle gelişmediği yargısını desteklemektedir. MRG sürdürülecek çalışmalar ve geniş hasta grupları ile yapılacak çalışmalarla SP etyolojisi konusunda aydınlatıcı olacaktır. 84
Özet (Çeviri)
SUMMARY The association of SP with pre-peri and postnatal events from the standpoint of etiology has been subject of many studies until now. The usefulness and the reliability of the clinical studies are limited, since they are based on history. The introduction of CT first and then MRI as neuroradiologic studies into use have enabled to detect of cerebral abnormalities and to interpret the quality of cerebral damage and even evolution period observed in cerebral palsy (CP). In this study, clinical features and MRIs of 50 cases (31 male and 19 female) who were selected among cases applied to Pediatric Neurology Clinics, Clinical Department of Neurology, Faculty of Medicine, Istanbul University between 1996 and 1997, with a mean age of 6 years and 9 months (between 6 months and 16 years) during MRI was being done were evaluated and a' correlation was searched between MRI findings, etiology and the gestational period during which the cerebral damage had developed. Quadriparesia in 19 cases (26%), hemiparesia in 16 (32%), spastic diplegia in 9 (18%), ataxia in 3 (6%), and mixed type SP in 3 cases (6%) were found. 13 cases (26%) had microcephaly, 15 (30%) had strabismus, 12 (24%) had nystagmus, 2 (4%) had optic atrophy, 1 (2%) had gaze palsy and 6 (12%) had facial dysmorphic features. In 23 cases (46%) with epilepsy, partial attacks were the most frequent type (60.8%). The rate of epilepsy was high in cases with quadriplegia (52.6%) and hemiplegia (62.5%) and low in cases with spastic diplegia (22.2%). Mental retardation (MR) was found in 46 cases (92%). Severe MR was frequent in quadriplegic cases (68.4%) (p = 0.0429). In spastic diplegic cases often (66.6%) normal and mild MR were determined (p = 0.0213). 85MRI was abnormal in 43 (86%) cases. Cases with normal MRIs were within the term cases. The predominant MRI findings observed in the premature group were periventricular leukomalacia (PVL), subcortical leukomalacia (SCL). The frequency of PVL in this group was higher than the term group (p = 0.0156). None of the premature cases had lesions in the basal ganglia. A cerebral developmental anomaly has been observed in only one of the premature cases. MRI findings had great variability in the term group. 6 cases had PVL, 6 had SCL, 4 had central cortico subcortical damage (CCSCD), 2 had isolated bilateral basal ganglial infarcts, one case had middle cerebral artery (MCA) infarction, one had multicystic encephalopathy, 6 had cerebral anomalies and 3 had vermis hypoplasia. In 3 cases MRI findings could not be classified under a specific name. In 2 cases, MRI findings were interpreted as non-specific for CP. In preterm cases, the clinical picture was frequently spastic diplegia (p = 0.0376). Spastic diplegia was observed particularly in preterm cases with PVL in MRI (p = 0.0156). In term cases, quadriparesia (36.6%) and hemiplegia (36.6%) were predominant. According to MRI findings, in 8 of 9 preterm cases (88.8%) etiology was thought to be from the peri-postnatal period, and in 15 of 41 term cases (36.5%) to be from the prenatal and in 15 cases (36.5%) from the peri-postnatal period. In premature cases, etiology was primarily from the peri-postnatal period (p = 0.052). There was no significant correlation between peri or prenatal etiologies in the term cases. Although this study has not been done with a large population, it provides information about pathologic changes that can be detected by MRI in CP cases and the clinical pictures presented and the time of occurrence of the damage, and it supports the conclusion that CP does not develop primarily from perinatal factors. MRI will help to clarify the etiology of CP in ongoing studies and in studies with large patient populations. 86