Tufanbeyli ilçesi Fatmakuyu Mahallesi mevkiindeki malzeme ocağının yol yapımında kullanımı
Use of the material quarry in Fatmakuyu district of Tufanbeyli district in road construction
  1. Tez No: 833339
  2. Yazar: EVRİM TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, Adana İli Tufanbeyli İlçesi sınırlarında bulunan ariyet ocağı olarak nitelendirilen ve bu kapsamda yol yapımında dolgu malzemesi olarak kullanılan Fatmakuyu mahallesi kireçtaşlarının günümüz şartlarında daha efektif bir malzeme olarak kullanılması için öncelikli olarak yol yapım hizmetlerinde daha sonrasında ise hazır beton üretiminde kullanılabilirliğinin incelenmesi amacıyla ocaktan kireçtaşı örnekleri alınmış ve fiziksel, kimyasal ve geometrik özelliklerini belirleyici deneylere tabii tutulmuş bunun yanı sıra bitümlü sıcak karışım olabilmesi adına karışım tasarımının belirlenmesi için de çalışmalar yapılmıştır. Analizin sonuçları yorumlandığında kireçtaşlarının >%96 CaCO3 içerdiğini, kireçtaşı safsızlığının (SiO2, Fe2O3, Al2O3) oldukça düşük olduğu yapılan XRD analizi neticesinde yüksek oranda kalsit minerali olduğu, petrografik incelemeler için alınan ince kesitler neticesinde ana kolojenezi kalsit olan bir kireçtaşı olduğu görülmüştür. Fiziksel özellik açısından birim hacım ağırlığının 2,55 g/cm3'ten büyük, su emme değerinin 0,74 prozitesinin %1,599 olduğu belirlenmiştir. Los Angeles aşınma deneyi aşınma kaybı değerlerinin
Özet (Çeviri)
In this thesis study,, limestone samples were taken from the quarry to examine its usability in ready-mixed concrete production, primarily in order to use the limestones of the Fatmakuyu neighborhood, which are characterized as the ariyet quarry located on the borders of the Tufanbeyli district of Adana province and used as a filling material in road construction in this context, as a more effective material in today's conditions, and then in road construction services, and then in physical, in addition, experiments were conducted to determine the chemical and geometric properties, as well as studies were conducted to determine the design of the mixture in order to be a bituminous hot mixture. When the results of the analysis were interpreted, it was found that the limestones contained >96% CaCO3, that the limestone impurity (SiO2, Fe2O3, Al2O3) was quite low, that there was a high proportion of calcite minerals as a result of XRD analysis, that there was a limestone whose main collogenesis was calcite as a result of thin sections taken for petrographic examinations. In terms of physical properties, it was determined that the unit volume weight is greater than 2.55 g/cm3, the water absorption value is 0.74 with a prozite of %1.599. The Los Angeles wear experiment shows that the wear loss values are