Yaşlı bireylerde düşme korkusuna bağlı kaçınma davranışının günlük yaşam aktivitelerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of avoidance behavior due to fear off falling on the activities of daily living in elderly individulas
- Tez No: 833338
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. SİBEL TUNÇ KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada; yaşlı bireylerde düşme korkusuna bağlı kaçınma davranışının günlük yaşam aktiviteleri (GYA) düzeyine etkisini incelemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 27.04.2023-25.07.2023 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üzeri kişilerden çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan gönüllüler ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde Hasta Bilgi Formu, Lawton-Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (LEGYAÖ) ve Düşme Korkusu Kaçınma-Davranış Anketi (DKKDA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; it was aimed to examine the effect of avoidance behavior due to fear of falling on the level of activities of daily living (ADL) in elderly individuals.Materials and Methods: This study was planned as a single-center, prospective, descriptive, and correlation-seeking study. It was carried out with volunteers who met the inclusion criteria for the study and were aged 65 and over, who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 27.04.2023 and 25.07.2023. Patient Information Form, Lawton-Instrumental Activities of Daily Living Scale (LIADLS) and Fear of Falling Avoidance-Behavior Questionnaire (FoFABQ) were used to obtain the data.