Geri kazanılan asfalt kaplamaların sathi kaplama yolların yapımında kullanılması
The use of recovered asphalt pavements in the construction of surface paved roads
- Tez No: 833340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR ÜRÜNVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, bozulmuş veya yenilenme zamanı gelmiş asfalt kaplama yollardan, kazı makineleriyle kazınarak elde edilen freze malzemesinin (Reclaimed Asphalt Pavement, RAP), ekstraksiyon işlemi sonucunda, bünyesinde yüzdece ne kadar bitüm barındırdığını belirlemek ve kazınmış freze malzemesini sathi kaplama çalışmalarında tekrardan kullanıp maliyeti daha da azaltmak adına çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, geri kazanılan freze malzemesinin bünyesinde ortalama ağ.%3,50 bitüm tespiti yapılmıştır. Bünyesindeki bitüm göz önünde bulundurulduğunda, ekonomik değeri yüksek freze malzemesini basit bir eleme işleminden geçirdikten sonra, çift kat sathi kaplama uygulamasında 1. kat kaplama olarak uygulama yapılmıştır. Yaklaşık 500 gr /m² bağlayıcı bitüm uygulanıp, m²'ye 20-25 kg arası freze malzemesi serilmiştir. 2. Kat olarak yine 500 gr bağlayıcı bitüm uygulanıp m2'ye 18 kg yıkanmış mıcır serilmiştir. Uygulanan freze malzemesinin bünyesinde m²'de yaklaşık 700 gr bitüm içeriği olduğu düşünüldüğünden, 2 kat serimle beraber m²'ye toplam 1.700 gr bağlayıcı ile satıh kaplama uygulaması yapılmıştır. Kaplamadan 2, 5 ve 10 ay sonra yapılan kontrollerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to increase profit by finding asphalt paved roads that are old and calculating what weight percent bitumen those asphalt roads have as a result of obtaining milling material using excavation machines. It is envisaged to make a profit by using that milling material in resurfacing work. As a result of our studies, we detected 3.50 % bitumen by weight from the milling material we obtained. The milling material with quite high economic value could be ready to use after a simple sifting process. After sifting, it will be used in a first-layer coating in a double-layer surface coating work. After using approximately 500 gr/m2 binding, we again layed 20-25 kg of milling material per m2. On the second layer, we applied 500 gr of bitumen and layed 18 kg of flint that is washed flint per m2. Calculating that milling material has approximately 700 gr of bitumen per m2. We did 2 layers of surface coating with 1700 gr of binder. After the 2nd, 5th and 10th months of coating, nothing negative was found in visual inspections.