Sistemik immün inflamasyon indeksinin kronik böbrek hastalığında glomerul filtrasyon hızı ile ilişkisi
The relationship between systemic immune inflammation index and glomerular filtration rate in chronic kidney disease
  1. Tez No: 833341
  2. Yazar: CANSU ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. RAHİME ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kronik Böbrek Hastalarında Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksi (SII) ve Glomerül Filtrasyon Hızındaki (GFR) değişiklikler arasında ilişkiyi incelemek ve Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksinin GFR'deki değişimi öngörmede Nötrofil- Lenfosit Oranı (NLR) ve Trombosit- Lenfosit Oranına (TLR) üstünlüğü olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Yöntem: SBÜ Gaziosmanpaşa EAH'da Ocak 2015- Aralık 2022 tarihleri arasında İç hastalıklarına başvuran Kronik Böbrek Hastalığı bulunan 209 hastanın epikrizleri, doktor notları, laboratuvar sonuçları ve bir yıl sonraki sonuçları retrospektif olarak incelendi. Hastaların bazal ve bir yıl sonraki SII, NLR ve TLR değerleri ile GFR arasındaki ilişki kıyaslandı. Bulgular: 209 hastamızda bir yıl sonraki GFR değeri başlangıca göre anlamlı düşüş gösterdi (p=0.00). Bir yıl sonraki SII değeri başlangıca göre anlamlı değişim göstermedi (p=0.373). Bir yıl sonraki NLR değeri başlangıç değerine göre anlamlı artış gösterdi (p=0.002). Bir yıl sonraki TLR değeri başlangıca göre anlamlı değişim göstermedi (p=0.837). GFR düşüşü olan grupta bir yıl sonraki NLR ölçümü başlangıca göre anlamlı artış gösterdi (p=0.01). GFR artışı ve düşüşü olan grupta bir yıl sonraki SII değeri anlamlı değişim göstermedi (p sırasıyla p=0.422, p=0.581). SII artışı olan grupta başlangıç ve bir yıl sonraki KBH evresi, SII düşüşü olan gruptan anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0.00). SII artışı olan grupta başlangıç ve bir yıl sonraki GFR değeri, SII düşüşü olan gruptan anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=0.00). SII'nın bir yıl sonraki laboratuvar değerleri ile ilişkisine bakıldığında CRP ile pozitif korelasyon gözlendi (p=0.01). SII'nın bir yıl sonraki değişimi ile NLR ve TLR arasında ileri düzeyde anlamlı pozitif korelasyon gözlendi (p=0.00). Sonuç: Kronik böbrek hastalarında bir yıl sonra ölçülen NLR ile KBH evreleri arasında anlamlı değişim vardır. Aynı zamanda SII ile GFR düşüşü arasında anlamlı değişim mevcuttur. Yani SII ve NLR yüksek olan KBH'li hastalarda hastalığın progresyonu öngörülebilir. TLR ile GFR arasında anlamlı değişim bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the relationship between Systemic Immune Inflammation Index (SII) and changes in Glomerular Filtration Rate (GFR) in Chronic Kidney Patients and to investigate whether the Systemic Immune Inflammation Index is superior to Neutrophil to Lymphocyte Ratio (NLR) and Platelet to Lymphocyte Ratio (TLR) in predicting changes in GFR. Method: The epicrises, doctor's notes, laboratory results and one year later results of 209 patients with chronic kidney disease admitted to Internal Medicine between January 2015 and December 2022 at SBÜ Gaziosmanpaşa EAH were retrospectively analyzed. The relationship between baseline and one year later SII, NLR and TLR values and GFR were compared. Results: In 209 patients, GFR value after one year showed a significant decrease compared to baseline (p=0.00). SII value one year later did not show a significant change compared to baseline (p=0.373). NLR value one year later showed a significant increase compared to baseline (p=0.002). TLR value one year later did not change significantly compared to baseline (p=0.837). In the group with GFR decrease, NLR measurement one year later showed a significant increase compared to baseline (p=0.01). SII value one year later did not show significant change in the group with GFR increase and decrease (p=0.422, p=0.581, respectively). CKD stage at baseline and one year later was significantly higher in the group with SII increase than in the group with SII decrease (p=0.00). GFR at baseline and one year later was significantly lower in the group with SII increase than in the group with SII decrease (p=0.00). When the relationship between SII and laboratory values one year later was analyzed, a positive correlation was observed with CRP (p=0.01). A highly significant positive correlation was observed between the change in SII one year later and NLR and TLR (p=0.00).