Kuzey Makedonya Türk çocuk edebiyatında Necati Zekeriya'nın çocuk hikâyeleri üzerine bir değerlendirme
An evaluation on Necati Zekeriya's children's stories in northern macedonian Turkish children's literature
- Tez No: 833342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye dışındaki Türk edebiyatları arasında dikkati en çok çeken edebiyat Kuzey Makedonya Türk Edebiyatıdır. Verilen eserler arasında, Kuzey Makedonya Türk Edebiyatını evrensel hâle getiren unsur ise çocuk edebiyatı alanında verilen eserlerin başarısıdır. Kuzey Makedonya Türk Çocuk Edebiyatı denildiğinde ise akla ilk olarak Necati Zekeriya gelmektedir. Bu çalışmada, çocuk edebiyatının usta isimlerinden olan Necati Zekeriya'nın hayatı ve sanatı hakkında bilgiler verildikten sonra“Bizim Sokağın Çocukları”,“Yeni Sokağın Çocukları”,“Eski Sokağın Çocukları”,“Güzel Nedir, Çirkin Nedir?”ve“Bizim Sokağın Romeo ve Jüliyet'i”hikâye kitapları incelenmiştir. Kitaplar içerisinde yer alan hikâyeler yapı, muhteva ve çocuğa görelik ilkesi açısından incelemeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Among the Turkish literatures outside of Turkey, the most salient literature is Macedonian Turkish literature. Among the works given, the element that makes Macedonian Turkish literature universal is the success of the works in the field of children's literature. When Macedonian Turkish children's literature is mentioned, Necati Zekeriya comes to mind first. In this study, following the information about the life and art of Necati Zekeriya, one of the masters of children's literature,“Bizim Sokağın Çocukları”,“Yeni Sokağın Çocukları”,“Eski Sokağın Çocukları”,“Güzel Nedir, Çirkin Nedir?”and“Bizim Sokağın Romeo ve Jüliyet'i”story books were examined. The stories in the books were examined in terms of structure, content, and the principle of suitability for the child.