Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda plazmanın aterojenik indekslerinin kronik böbrek hastalığı ve evreleri ile ilişkisi
The relationship of plasma atherogenic indexes with chronic kidney disease and its stages in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 833343
  2. Yazar: SÜMEYYE KOLCUK AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. OSMAN MAVİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Plazmanın aterojenik indeksleri basit bir ateroskleroz ölçüsü olarak tanımlanmıştır. Ateroskleroz böbrek hasarının gelişiminde rol oynadığından çalışmamızda tip 2 diabetes mellituslu hastalarda plazmanın aterojenik indekslerinin kronik böbrek hastalığı ve evreleri ile ilişkisini, ayrıca plazma aterojenik indekslerinin böbrek fonksiyonlarındaki düşüşü tahmin edip edemeyeceğini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Ocak 2015-Aralık 2022 tarihleri arasında hastanemizde İç Hastalıkları ve diyabet polikliniğine başvuran ve İç Hastalıkları kliniğimizde yatarak tedavi gören 18 yaş üstü tip 2 diabetes mellitus tanılı 110 KBH olan ve 110 KBH olmayan toplam 220 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. KBH tanılı olanlar kendi içinde evrelere göre 5 gruba ayrıldı. Hastaların tetkikleri incelenerek plazmanın aterojenik indeksleri kolesterol değerlerine göre hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza T2DM tanısı olup KBH olmayan 110 hasta, T2DM tanısı olup KBH olan 110 hasta olmak üzere toplam 220 hasta dahil edildi. Katılımcılar %63,6 kadın, %36,4 erkek şeklinde dağılım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Plasma atherogenic indices have been defined as a simple measure of atherosclerosis. Since atherosclerosis plays a role in the development of kidney damage, our study aimed to investigate the relationship between plasma atherogenic indices and chronic kidney disease (CKD) stages in patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM). Additionally, we aimed to determine whether plasma atherogenic indices could predict the decline in kidney function. Method: Records of a total of 220 patients, aged 18 and older, diagnosed with T2DM, who presented to our internal medicine and diabetes outpatient clinic and were hospitalized in our internal medicine clinic between January 2015 and December 2022, were retrospectively reviewed. Those diagnosed with CKD were divided into five groups according to stages. Plasma atherogenic indices were calculated based on the cholesterol values of the patients' test results. Results: The study included a total of 220 patients, with 110 patients diagnosed with T2DM and no CKD and 110 patients diagnosed with T2DM and CKD. Among the participants, 63.6% were female and 36.4% were male.