Geomedical risk assessment by geochemistry for İzmir city center, Türkiye
İzmir şehir merkezi için jeokimya ile jeomedikal risk değerlendirmesi, Türkiye
  1. Tez No: 833358
  2. Yazar: ATİLLA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TOKSOY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mineraller ve elementler gibi jeojenik malzemeler tüm canlılar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle insanlar, insan sağlığı üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri olabilecek olan jeojenik malzemelere yutma, deri emilimi ve soluma gibi çeşitli yollarla maruz kalmaktadır. Bu nedenle, birçok gelişmiş ülkede kaya, toprak ve sedimanda bulunan elementlerin dağılımını ve potansiyel risklerini belirlemek için risk hesaplamaları ve jeokimyasal çalışmalar yapılmıştır. Ancak Türkiye'de bu tür çalışmaların önemi yeni yeni anlaşılmaya başlanmış ve bu alandaki araştırmalar yeni başlamıştır. Bu tez içerisinde risk değerlendirmesi bağlamında İzmir şehir merkezine odaklanan bir pilot çalışma gerçekleştirilmiştir. Örnek yerlerinin seçiminde jeoloji haritaları, uydu görüntüleri ve yerleşim yerleri esas alınarak çalışma alanı karelajlanmış ve birimlerin jeolojik özellikleri dikkate alınarak her karelajdan kaya, toprak ve sediman örnekleri toplanmaya çalışılmıştır. Jeomedikal bir yaklaşımla yapılan jeokimyasal incelemeler toksik elementlerin mevcudiyetini ve dağılımını ortaya koymuştur. İzmir şehir merkezi örneğinde, toprağın elementlerle kirlenmesi farklı birey grupları için kanserojen ve kanserojen olmayan sağlık riski oluşturmaktadır. Bu nedenle, potansiyel risk taşıyan alanlarda toprak rehabilitasyonu ve riskleri dikkate alan şehir planlaması şiddetle tavsiye edilmektedir. Sonuç olarak, bu çalışmanın sonuçları, bu alanda daha kapsamlı araştırmalara duyulan ihtiyacı ve jeojenik malzemelerle ilişkili potansiyel riskleri belirlemek için benzer çalışmaların yapılmasının önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmanın bulguları, risk değerlendirmeleri ve jeojenik malzemelerin yönetimine ilişkin gelecekteki araştırma ve kararlar için güçlü bir bilimsel temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Geogenic materials, such as minerals and elements, have a significant impact on all living beings. Humans are exposed to them through various means, including ingestion, skin absorption and inhalation, which may have either positive or negative effects on health. Hence, geomedical studies have been conducted in many advanced countries to identify the distribution and potential risks associated with elements found in geogenic materials. However, in Türkiye, the importance of such studies is still being recognized, and research in this field has only recently begun. In this thesis, a pilot study has been undertaken in the context of risk assessment, focusing on the İzmir city center. The selection of sample locations was based on geological maps, satellite images, and settlements. The study area was divided into grids, and samples were collected from rocks, soils, and sediments considering the geological characteristics of these grids. Geochemical investigations with a geomedical approach revealed the presence and distribution of toxic elements. In the case of Izmir city center, soil contamination by elements poses carcinogenic and non-carcinogenic risks to individual groups. Therefore, soil rehabilitation in areas with potential risk and city planning considering the risks are highly recommended. In conclusion, the results of this study highlight the need for more extensive research in this field and the importance of conducting such studies to identify the potential risks associated with geogenic materials. The findings of this study provide a strong scientific basis for future research and policy decisions regarding risk assessments and the management of geogenic materials.