Tedarik zinciri çevikliği ve operasyonel lojistik hizmet kalitesinin tüketicilerin çevrim içi satın alma niyetine etkisi
The effect of supply chain agility and operational logistics service quality on consumers' online purchase intention
  1. Tez No: 833366
  2. Yazar: GÜLŞAH ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİRCİ OREL, PROF. DR. SELÇUK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzün değişen iş dünyasında, müşterilerin beklentileri ve talepleri sürekli olarak evrim geçirirken, işletmeler de bu değişime ayak uydurabilmek için esneklik gerektiren tedarik zinciri çevikliği kavramına odaklanmaktadır. Tedarik zinciri çevikliği, işletmelerin talep değişikliklerine hızlı bir şekilde uyum sağlamasını, stokları optimize etmesini, süreçleri etkinleştirmesini ve tedarikçi iş birliğini geliştirmesini sağlar. Bu durum işletmelere müşterilerin değişen ihtiyaçlarına daha iyi cevap verme ve onları daha memnun etme fırsatı sunar. Çevik bir tedarik zinciri, hızlı teslimat, doğru ürünlerin doğru zamanda sunulması, müşteri taleplerinin karşılanması ve hizmet kalitesinin artırılması gibi faktörlerle müşteri memnuniyetini artırır. Böylece, müşterilerin sadakati ve tekrar eden iş hacmi artar, rekabet avantajı elde edilir ve işletmenin başarısı sağlanır. Bu tez çalışmasında çevrim içi alışveriş platformlarının tedarik zinciri çevikliği ve operasyonel lojistik hizmet kalitesinin, müşterilerin yapmış oldukları alışverişten dolayı duydukları memnuniyetlerini ve aynı çevrim içi platform söz konusu olduğunda oluşan tekrar satın alma niyetlerini nasıl etkilediği incelenmiştir. 650 tüketici tarafından yanıtlanmış anket formu ile elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre tedarik zinciri çevikliği ile operasyonel lojistik hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti ve tekrar satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tez çalışmasının sonuç bölümünde işletmelere ve gelecekteki çalışmalara yönelik değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly changing business world, as customers' expectations and demands continually evolve, businesses are focusing on the concept of supply chain agility, which requires flexibility to keep up with this change. Supply chain agility enables businesses to quickly adapt to changes in demand, optimize inventories, streamline processes, and enhance supplier collaboration. This situation provides businesses with the opportunity to better meet the changing needs of customers and ensure their satisfaction. An agile supply chain increases customer satisfaction through factors such as fast delivery, offering the right products at the right time, meeting customer demands and improving service quality. As a result, customer loyalty and repeat purchase volume increase, competitive advantage is obtained and the success of the business is ensured. In this thesis, it is examined how the supply chain agility and operational logistics service quality of online shopping platforms affect customers' satisfaction with their shopping and them repurchase intentions when it comes to the same online platform. The data obtained with the questionnaire answered by 650 consumers were analyzed. According to the research findings, it has been concluded that supply chain agility and operational logistics service quality have a significant and positive effect on customer satisfaction and repurchase intention. In the conclusion part of the thesis, evaluations and recommendations for businesses and future studies were conducted.