Belediyelerde finansman yönetimi ile makroekonomik çerçeve ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between finance management in municipalities and macroeconomic framework: The case of Turkey
- Tez No: 833367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AĞAN KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gelişen dünya düzeni ve hizmet anlayışı ile belediyeler toplumun ihtiyaçlarını giderebilmek ve beklentilere karşılık verebilmek adına projeler geliştirir, bu projeleri yatırıma dönüştürürler. Özkaynaklarının projenin maliyetini karşılayabildiği durumda kendi imkanlarıyla, özkaynakların yetersiz kaldığı durumlarda ise borçlanma yoluna gidilerek projenin yatırıma dönüştürülmesi sağlanır. Bu çalışmada belediyelerde hali hazırda uygulanan geleneksel ve alternatif finansman yöntemlerinin neler olduğunu, belediyelerde hiç denenmemiş finansman enstrümanlarının ne şekilde kullanılabileceğini, finansman sürecini ve maliyetini etkileyen makroekonomik faktörlerin ve risklerin neler olduğunu değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda ilk olarak finansmanın kapsamı tanımlanmıştır. Sonrasında, belediyelerin kullandıkları ve kullanabilecekleri finansman yöntemleri hem tanımlama yapılması hem de yol gösterici olunması amacıyla analiz edilmiştir. Sonrasında, belediyelerin finansman sürecinde karşılaştıkları, finansman sürecini ve finansmanın maliyetini etkileyen makroekonomik çerçeve ile olan ilişkisi güncel makroekonomik değişkenler ve bazı belediye verileri ile ilişkilendirilerek uluslararası boyuttaki karşılaştırmalar da değerlendirmeye katılarak analiz edilmiştir. Sonraki bölümde finansman sürecinde var olan risklerin yönetimi kapsamlı değerlendirmeye alınmıştır. Daha sonrasında ise sosyoekonomik değişkenlerden kullanılarak büyükşehir belediyelerinin borçlanma türleri, birleştirilmiş kesitler arası regresyonlar yardımıyla incelenmiştir. Sonuç olarak belediyelerin var olan enstrümanlara ek olarak alternatif finansman enstrümanlarını da değerlendirebileceği, makroekonomik politikalar ve göstergeler ve diğer faktörlerin finansmanın maliyetini ve erişimini önemli derecede etkilediği ve belediyelerin borçlanma yönetiminde içsel ve dışsal risklerin var olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing world order and understanding of service, municipalities develop projects in order to meet the needs of the society and respond to the expectations, and turn these projects into investments. In cases where its own funds can cover the cost of the project, it is ensured that the project is converted into investment by its own means, and in cases where the equity is insufficient, by borrowing. In this study, it is aimed to evaluate what are the traditional and alternative financing methods currently applied in municipalities, how untested financing instruments can be used in municipalities, what are the macroeconomic factors and risks that affect the financing process and cost. In this context, the scope of financing was defined first. Afterwards, the financing methods used and that can be used by the municipalities were analyzed both to define and to guide. Afterwards, the relationship with the macroeconomic framework that municipalities encounter in the financing process, which affects the financing process and the cost of financing, is associated with current macroeconomic variables and some municipal data, and international comparisons are also included in the evaluation. In the next section, the management of the risks that exist in the financing process has been comprehensively evaluated. Subsequently, using socio-economic variables, the types of borrowing of metropolitan municipalities were examined with the help of pooled cross-sectional regressions. As a result, it has been determined that municipalities can evaluate alternative financing instruments in addition to existing instruments, macroeconomic policies and indicators and other factors affect the cost and access of financing significantly, and there are internal and external risks in the debt management of municipalities.