Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim-Uygulama ve araştırma hastanesi'ne 2017-2023 yılları arasında, yabancı cisim yutma şikayetiyle getirilen kedi ve köpeklerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evalution of cats and dogs brought to Ondokuz Mayis University Veterinary Faculty training-application and research hospital between 2017-2023 with complaints of foreign body ingestion
- Tez No: 833407
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM NİSBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sindirim sistemindeki yabancı cisimlerle, evcil hayvan pratiğinde sıklıkla karşılaşılmaktadır ve tıkanıklığın yeri, derecesi ve süresine bağlı olarak iştahsızlık, dehidrasyon, kusma ve ishal gibi klinik belirtiler görülmektedir. Tıkanıklığın derecesine bağlı olarak (tam veya kısmi) görülen bu semptomlar değişkenlik göstermektedir. Bu yabancı cisimlere genellikle 0-24 aylık dönemde rastlanmaktadır ve vücutta bulunduğu yere göre tedavi seçenekleri farklılık göstermektedir. Yabancı cismin türü ve şekli, teşhis sonrası oluşabilecek sindirim sistemi hastalıkları adına bilgiler verebilmektedir. 2017-2023 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim-Uygulama ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Ana Bilim Dalı'na getirilen kedi ve köpeklerin sindirim sistemi yabancı cisimlerinin görülme sıklığı ve mortalitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen olgulara ait bilgiler Cerrahi Ana Bilim Dalı'na ait hasta kayıt defterleri ve radyoloji ünitesindeki verilerden elde edilerek belirtilen kriterlerin yüzdesel dağılımı ve grafik değerlendirmeleri yapıldı. Yedi yıllık süre içerisinde Cerrahi Ana Bilim Dalı'na getirilen tüm hayvanların 108 (%0,6) tanesinde sindirim sistemi yabancı cismi ile karşılaşıldı. Yaptığımız bu çalışma ile kedi ve köpeklerde bulunan yabancı cisimlerin hayvan türü spesifik değerlendirilmesi, ırk, yaş, cinsiyet gibi birtakım özelliklerin değerlendirilmesi, yabancı cismin lokasyonunun belirlenmesi adına 2017-2023 yılları arasında hastanemize gelen 20.104 hasta kaydı incelenmiştir. Elde edilen veriler sonucu kedi ve köpeklerde bulunan yabancı cisim türlerinin; lokasyonları, cinsiyete bağlı yabancı cisim bulunma durumu, yaşa ve ırka bağlı sindirim sistemi yabancı cismi görülme durumu gibi birtakım veriler derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign bodies in the digestive system are frequently encountered in pet practice and clinical symptoms such as loss of appetite, dehydration, vomiting and diarrhea are observed depending on the location, degree and duration of the obstruction. Depending on the degree of obstruction (complete or partial), these symptoms vary. These foreign bodies are usually encountered in the 0-24 months period and treatment options differ according to their location in the body. The type and shape of the foreign body can provide information on digestive system diseases that may occur after diagnosis. The aim of this study was to evaluate the incidence and mortality of foreign bodies in the digestive system of cats and dogs brought to Ondokuz Mayıs University, Faculty of Veterinary Medicine, Training-Practice and Research Hospital, Department of Surgery between 2017-2023. The information about the cases included in the study was obtained from the patient registry books of the Surgery Department and the data in the radiology unit, and the percentage distribution and graphic evaluations of the specified criteria were made. A foreign body in the digestive tract was encountered in 108 (0.6%) of all animals brought to the Surgery Department over a seven-year period. In this study, 20,104 patient records who came to our hospital between 2017 and 2023 were examined in order to evaluate the foreign bodies in cats and dogs for specific types of animals, to evaluate some characteristics such as race, age, gender, and to determine the location of the foreign body. As a result of the data obtained, the types of foreign bodies found in cats and dogs; Some data were compiled, such as the location of the foreign body, the presence of foreign body depending on gender, the presence of foreign body in the digestive tract depending on age and race.