Mobil bankacılık işlemlerinde sohbet robotu kullanımı üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the use of chatbots in mobile banking transactions
  1. Tez No: 833406
  2. Yazar: TARIK ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA KARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada mobil bankacılık hizmetlerinde kullanılan sohbet robotu programlarına yönelik mobil bankacılık uygulaması kullanıcılarının istek, ihtiyaç ve beklentilerinin belirlenmesi, pazarlama literatürüne ve mobil bankacılık sektörüne katkı sunması amaçlanmaktadır. Araştırmada veri elde etmek maksadıyla derinlemesine görüşme yönetimi kullanılmıştır. Mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanan 18 yaş ve üzeri toplam 20 katılımcı ile yapılmıştır. Bu araştırma nitel araştırma desenlerinden olgubilim ile desenlendirilmiştir ve araştırmada keşifsel araştırma kullanılmıştır. Elde edilen nitel verilerin çözümlemesinde betimsel analiz yönetimi kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda tüketicilerin mobil bankacılık hizmetlerinde kullanılan sohbet robotu programlarının kullanma amaçlarının çoğunlukla kullanım kolaylığı ve hızlı işlem yapma arzusu olduğu sonucuna varılmıştır. Tüketiciler sohbet robotu programlarının en az müşteri temsilcileri kadar iyi hizmet vermesini arzuladıklarını ve bir problemle karşılaştıklarında sohbet robotu programlarını banka şubesinin ve müşteri temsilcisinin bir ikamesi olarak görebileceklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the wishes, needs and expectations of mobile banking application users for chatbot programs used in mobile banking services, and to contribute to the marketing literature and mobile banking sector. In-depth interview management was used to obtain primary data in the research. It was conducted with a total of 20 participants aged 18 and over who benefit from mobile banking services. This research was designed with phenomenology, one of the qualitative research designs, and exploratory research was used in the research. Descriptive analysis method was used in the analysis of the obtained qualitative data. As a result of the study, it was concluded that the purposes of using chat robot programs used in mobile banking services of consumers are mostly ease of use and the desire to make fast transactions. Consumers stated that they want chatbot programs to serve at least as well as customer representatives and that they can see chatbot programs as a substitute for bank branch and customer representative when they encounter a problem.