Çalışma bellek kapasitesi yüksek ve düşük bireylerin karar verme ve deri iletkenlik tepkilerinin karşılaştırılması
The comparison of decision making and skin conductivity responses of high and low working memory capacity individuals
  1. Tez No: 833408
  2. Yazar: EDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KAFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada çalışma bellek kapasitesinin deri iletkenlik yanıtı (DİY), karar verme ve yürütücü işlevler üzerinde etkisinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca çalışma bellek kapasitesinin kişiliğin ve bilişsel duygu düzenleme üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Araştırma örneklemini Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde öğrenim gören 55 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Çalışma belleği Wechsler Bellek Ölçeği-III Harf-Sayı Dizisi Alt Testi (HSD); karar verme Iowa Kumar Testi (IKT); yürütücü işlevler Wisconsin Kart Eşleme Testi (WCST), Wechsler Bellek Ölçeği–III- Uzamsal Sıralama Alt Testi, Londra Kulesi (LK); bilişsel duygu düzenleme, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ); kişilik, Eysenck Kişilik Anketi-Gözden Geçirilmiş Kısaltılmış Formu ile ölçülmüştür. IKT sırasında DİY ölçümü alınmıştır. Araştırmada analizler Bağımsız Gruplar için t-Testi ve yapısal eşitlik modeli (YEM) ile yapılmıştır. Bulgular çalışma bellek kapasitesinin ilgili değişkenler üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Karar verme, görsel bellek uzamı, planlama ve problem çözme performanslarının yüksek çalışma bellek kapasitesi grubunda daha yüksek; perseverasyon puanının ise daha düşük olduğu saptanmıştır. Çalışma bellek kapasitesinin kişiliğin yalan alt boyutu; BDDÖ'de ise kabul etme ve pozitif yeniden gözden geçirme üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur. Bulgular ilgili literatür kapsamında tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the effect of working memory capacity on skin conductance response (SCR), decision making, and executive functions. Additionally, the impact of working memory capacity on personality and cognitive emotion regulation has also been examined. The research sample consisted of 55 voluntary participants studying at Bolu Abant Izzet Baysal University. Working memory was measured using the Wechsler Memory Scale-III Letter-Number Sequencing Subtest (LNS); decision making was assessed using the Iowa Gambling Task (IGT); executive functions were evaluated using the Wisconsin Card Sorting Test (WCST), Wechsler Memory Scale-III Spatial Span Subtest, and the Tower of London (TOF) task; cognitive emotion regulation by Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ); personality by Eysenck Personality Questionnaire Revised Short Form (EPQ-R). SCR measurements were taken during the IGT. Independent samples t-test and structural equation modeling (SEM) were applied research data. The findings indicate that working memory capacity has an impact on the relevant variables. Decision making, visual memory span, planning, and problem-solving performance were found to be better in the high working memory capacity group, while perseveration scores were higher in the low working memory capacity group. Additionally, working memory capacity influenced the lying subscale of personality and the acceptance and positive reappraisal subscale of the CERQ. The findings were discussed within the relevant literature, and suggestions for future research were provided.