Effects of multimedia modality and L2 working memory capacity on L2 comprehension
Multimedya modalite efektinin ve ikinci dil işlek bellek kapasitesinin ikinci dilde okuduğunu ve dinlediğini anlama başarısına etkileri
- Tez No: 257172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLCAN ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma sunu modunun yol açtığı harici bilişsel yükün ve İngilizce sözel işlek bellek kapasitesinin öğrenici tarafından yönetilen çoklu bir öğrenme ortamında sunulan, yoğun içsel-bilişsel yük taşıyan bir öğrenme materyali hakkında düşük düzeyde bilgi sahibi olan ileri düzey İngilizce bilenlerin ikinci dilde, yani İngilizce'de, okuduğunu ve dinlediğini anlama başarısı üzerine etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır.Öğrenme materyali katılımcılara bilgisayar ortamında web sitesi olarak hazırlanmış iki farklı sunu modunda sunulmuştur: 1) okuma ve resimler; 2) dinleme ve resimler. 29 ileri düzey İngilizce öğretmenliği öğrencisi 4 deney grubuna rasgele örneklem yoluyla atanmış ve kendilerinden okuma ve dinleme parçasını anlama amacıyla okumaları ya da dinlemeleri istenmiştir. Uygulamadan hemen sonra katılımcılara okuduğunu veya dinlediğini akılda tutma ve okuduğunu veya dinlediğini aktarma testleri uygulanmıştır. Bu testlerle birlikte katılımcılara ayrıca parçayı okudukları ya da dinledikleri çoklu öğrenme ortamının ne kadar bilişsel yük taşıdığını puanlayacakları bir kişisel bilişsel yük ölçeği verilmiştir. Aynı testler, testlerin ilk uygulamasından iki hafta sonra deneklere tekrar verilmiştir.Çoklu bir öğrenme ortamında ikinci dilde okunan ya da dinlenen metindeki bilgi içeriğini akılda tutmanın zaman, İngilizce sözel işlek bellek kapasitesi ve harici bilişsel yükün ortak etkisine bağlı olduğu bulunmuştur. Başka bir deyişle, çalışmanın sonuçları sözel bilginin dinleme modunda sunulmasının işlek bellek kapasitesine bağlı olarak bilgiyi akılda tutma başarısını uzun vadede etkileyebileceğini göstermiştir. Bilginin aktarımına gelince, katılımcıların ön testte geç teste oranla istatistiksel olarak daha iyi performans gösterdiği görülmüştür. Yani çoklu bir öğrenme ortamında ikinci dilde okunan ya da dinlenen bir metinden bilgi aktarımının zamana bağlı olduğu ve zamanla aktarım performansının düştüğü bulunmuştur. Ayrıca teorik olarak okuma ve resimler sunumuna göre daha az harici bilişsel yük yarattığı öngörülen dinleme ve resimler durumundaki denekler kişisel bilişsel yük ölçeğinde diğer gruptakilere oranla istatistiksel olarak daha yüksek bilişsel yük rapor etmişlerdir.Sonuçlar Mayer'in (2001) multimedya öğrenme teorisi ve Sweller'in (1988) bilişsel yük teorisi altında incelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları Mayer'in (2001) multimedya öğrenme teorisi'nin bilginin işitsel ve görsel (dinleme + resimler) olarak sunulmasının sadece görsel (okuma + resimler) olarak sunulmasından daha iyi öğrenmeyi sağlayacağını ileri süren modalite prensibine tam olarak uygun olmasa da bu prensiple uyuşmamak yerine onu tamamlar niteliktedir. Sonuç olarak modalite prensibinin öngörülerinin ikinci dil öğrenicilerinde testin zamanına, işlek bellek kapasitesine ve değişik anlama başarısı türlerine göre farklılaşabileceği ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This investigation aims at exploring immediate and delayed effects of extraneous cognitive load caused by the presentation mode of an English text and of English verbal working memory capacity of advanced learners of English on second/foreign language (henceforth L2) comprehension under the conditions of high intrinsic cognitive load and low prior knowledge.English text was presented in two different presentation modes on a website on the computer environment: 1) text with pictures; and 2) narration with pictures. 29 advanced ELT students were randomly assigned to the experimental groups and were asked to read or listen to the text with the intention of comprehension. Right after and three weeks after the treatment, the participants were given retention and transfer comprehension tests. They were also given a subjective cognitive load rating scale to indicate the level of cognitive load they thought the multimedia environment involved.Results indicated that it was the combined effect of time, extraneous cognitive load and L2 verbal working memory capacity that had a significant effect on retention of information from the treatment text. In other words, the results of the study indicated that presenting verbal information aurally might affect retention of information over time depending on working memory capacity. As for transfer of knowledge, a significant main effect of time was found. This significant main effect of time means that immediate transfer scores of the participants were significantly higher than their delayed transfer scores on average regardless of extraneous cognitive load and working memory. Moreover, it was found that participants in the narration with pictures condition that is assumed to expose less extraneous cognitive load than the text with pictures condition reported significantly higher cognitive load ratings than their counterparts in the text with pictures condition.Results are interpreted in the light of cognitive theory of multimedia learning (Mayer, 2001) and cognitive load theory (Sweller, 1988). The results provided additive information on the modality principle of cognitive theory of multimedia learning under the conditions of high intrinsic cognitive load and low prior knowledge in an L2 multimedia learning environment. Finally, it is claimed that the assumptions of modality principle may change for L2 learners, which depends on time of testing, working memory capacity, and type of comprehension.