2. ve 3. trimesterdaki gebelerdeki maternal serum transthyretin ve retinol binding protein 4 düzeyinin gestasyonel diyabetes mellitus ile ilişkisi
The relationship of maternal serum transthyretin and retinol binding protein 4 levels with gestational diabetes mellitus in pregnancy in the 2nd and 3RD trimesters
- Tez No: 833410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN ÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ikinci ve üçüncü trimesterdaki gebelerde maternal serum Transthyretin (TTR) ve Retinol Binding Protein 4 (RBP4) moleküllerinin Gestasyonel Diyabetes Mellitus tanısındaki belirleyici biyokimyasal belirteç rolünü değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli prospektif vaka kontrol çalışması TC Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde, 14-40 haftalar arasında 75 gr OGTT ile tanı alan 57 GDM hastası ve 75 gr OGTT sonucu normal olan 65 kontrol grubu dahil edilerek gerçekleştirildi. Her iki grubun OGTT sonuçları ile birlikte maternal serum RBP4 ve TTR düzeyleri karşılaştırıldı. İstatistiki verilerin analizinde SPSS 22.0 ve MedCalc 18 programları kullanıldı. Bulgular: GDM ve kontrol grubu arasında yaş, gravida, parite, abortus, ektopik gebelik sayısı, etnik köken, gebelik haftası ve sigara kullanımı bakımından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study is to evaluate the determinant biochemical markers of maternal serum Transthyretin (TTR) and Retinol Binding Protein 4 (RBP4) in diagnosing Gestational Diabetes Mellitus in the second and third trimesters. Materials and Methods: This single-center prospective case-control study was conducted at the Gynecology and Obstetrics Clinic of the University of Health Sciences Bursa High Specialization and Training and Research Hospital, by including 57 GDM patients diagnosed with 75-g OGTT between 14-40 weeks and 65 control groups with normal 75-g OGTT results. . Maternal serum RBP4 and TTR levels were compared along with OGTT results of both groups. SPSS 22.0 and MedCalc 18 programs were used to analyze statistical data. Result: No statistically significant difference was found between the GDM and control groups in terms of age, gravida, parity, abortion, number of ectopic pregnancies, ethnicity, gestational week and smoking.