Gestasyonel diyabetes mellitus'ta sistemik immun-inflamatuar yanıt
Systemic immune-inflammatory response in gestationaldiabetes mellitus
  1. Tez No: 750708
  2. Yazar: SELMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN TEKİN İSKENDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perinatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızda birinci trimester rutin kan sayımında bakılan lenfosit, nötrofil, platelet, monosit, nötrofil/lenfosit (NLO), platelet/lenfosit (PLO), monosit/lenfosit (MLO) ve sistemik immün indeks (SII) belirteçlerinin ikinci ve üçüncü trimester bozulmuş glikoz toleransı(BGT) ve gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) tanısını koymada erken belirteç olabilir mi sorusunun cevabını bulmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde.Hanım Kadın.Hastalıkları Eğitim.ve Araştırma.Hastanesi, Ocak 2020-Ocak 2022 yılları arasında gebe polikliniklerine başvuran uygun tüm gebeler retrospektif olarak taranmıştır. Çalışmaya dahil etme kriterlerine (Plazma yada Serum Glikoz Düzeyleri Carpenter ve Coustan göre 100 gram OGTT de en az 2 değer yüksek olanlar, 75gram OGTT de en az 1 değer yüksekliği olanlar,50 gram OGTT 180 üzerinde olanlar, Bozulmuş glikoz toleransı olanlar, Tekil gebelikler, 18 yaş üstü gebelik, 45 yaş altı gebelik) ve dışlama kriterlerine(Aktif enfeksiyonu olan hastalar, Kronik Hipertansiyon, Kronik diyabet, Önceki gebelikte GDM öyküsü olanlar, Gebelikte glukokortikoid kullanımı olanlar, VKİ>30 gebeler) uygun toplam 1137 gebe (G*Power 3.1 programı kullanılarak belirlenmiştir. Etki büyüklüğü(effect size) 0.25, alfa düzeyi 0.05 ve güç %95 olarak alınarak elde edilmiştir.) karşılaştırılmıştır. Gebeleri 3 grupta değerlendirdik. Kontrol grubu (50 gram OGTT sonucu normal aralıkta olanlar) bozulmuş glikoz toleransı olanlar(BGT) ve GDM tanısı almış gebeler karşılaştırıldı. Bozulmuş glikoz toleransı olarak aldığımız grup 50 gram OGTT yüksek olup tanı testindeki kan şekeri düzeyleri normal olanlardı. Çalışmada kontrol grubu n=395 bozulmuş glikoz toleransı n=390 GDM n=352 gebe karşılaştırılmıştır. Gebelerin rutin ilk trimester başvurundaki tam kan sayımlarından lenfosit, nötrofil, platelet, monosit sayıları, nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı (PLO), monosit/lenfosit oranı (MLO) ve sistemik immün indeks (SII) belirteçleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to find out if the lymphocyte, neutrophil, platelet, monocytes, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyteratio (PLR), monocyte/lymphocyte ratio (MLR) and systemic immune index (SII) markers measured in the first trimester routine blood count can be an early marker in diagnosing impaired glucose tolerance (IGT) and gestational diabetes mellitus (GDM) in the second and third trimesters Materials and Methods: Our study is retrospective and we compared total 1137 patients who applied to the pregnant outpatient clinics were included in the study inclusion criteria (plasma or serum Glucose Levels at least two higher values in 100 g OGTT according to Carpenter and Coustan, 75 gr OGTT those who have at least 1 higher value and in 50 g OGTT result higher than 180, those with impaired glucose tolerance, single pregnancies, pregnancy age between 18 and 45) and exclusion criteria (Patients with active infection, Chronic Hypertension, Chronic diabetes, In previous pregnancy with a history of GDM, use of glucocorticoids during pregnancy, BMI>30 pregnant women) in T.C. Health Sciences University Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital, between January 2020-January 2022. We evaluated the pregnant women in 3 groups. As the control group pregnant women with a 50-gram OGTT result in the normal range, with impaired glucose tolerance (IGT) and diagnosed with GDM were compared. The group we took as impaired glucose tolerance were those with 50 grams of OGTT high and those with normal blood glucose levels in the diagnostic test. In the study, total patient amount was 1137;control group n=395 impaired glucose tolerance n=390 GDM n=352 patients were compared. We determined by using the G*Power 3.1 program. The effect size was obtained by taking 0.25, alpha level as 0.05 and power as 95%. Lymphocyte, neutrophil, platelet, monocytes, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), monocyte/lymphocyte ratio (MLR) and x systemic immune index (SII) markers were compared in the routine first trimester admissions of pregnant women in all groups. Results: There was a statistically significant difference between the groups in terms of age, gravida, parity, BMI, birth weight and week of birth (p0.05).