19 yaş ve altı adölesan gebeler ile 20-45 yaş arası reprodüktif çağdaki gebelerin D vitamini düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of vitamin D levels between adolescent pregnants aged 19 years and younger and reproductive aged pregnants between 20-45 ages
- Tez No: 522387
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı adölesan gebeler ile erişkin yaş grubundaki gebeler arasındaki D vitamini düzeylerini karşılaştırmaktır. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya Aralık 2017 –Şubat 2018 ayları arasında, Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Doğum salonu ünitesi ve Perinatoloji ünitesine doğum amaçlı yatışı yapılan 19 yaş ve altı adölesan gebeler ile 20-45 yaş arası erişkin gebeler dahil edilmiştir. Çalışma 41 adölesan gebe ve 41 kontrol grubu olmak üzere toplam 82 gebeyi kapsamaktadır. Tüm kadınlara yaş, gravida, parite, vücut kitle indeksi (VKİ), yaşadıkları yer, sigara kullanımları, beslenme alışkanlıkları, giyim özellikleri, güneşten yararlanımları, ek hastalık, güneş kremi kullanımları, ilaç kullanımı bilgilerini içeren demografik veri formu dolduruldu ve serum maternal D vitamini düzeyleri ölçülmüştür. BULGULAR: Adölesan grupta D vitamini düzeyi kontrol grubundan düşüktür (p0.05). Kalsiyumdan zengin beslenme özelliği, giyim şekli ve güneşten yararlanımın düşük D vitamini düzeylerine etkisi bakımından anlamlı bir fark izlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare vitamin D levels of adolescent pregnants and adult pregnant women. Material and method: Between December 2017 and February 2018, pregnant women between the ages of 20-45 and adolescent pregnant women aged 19 years and younger who were admitted to the delivery room unit and Perinatology unit of Zekai Tahir Burak Education and Research Hospital were included in the study. The study included a total of 82 pregnant women, 41 adolescent and 41 control groups. A demographic data form including age, gravida, parity, body mass index (BMI), where she lives, smoking habits, dietary habits, clothing characteristics, exposure of sun, additional disease, use of sunscreen, drug use were filled. Serum vitamin D levels were measured. Results: Vitamin D levels in adolescents were lower than controls (p 0.05). There was no significant difference in the effect of calcium-rich nutrition, clothing and sun exposure on low vitamin D levels(p> 0.05).