Kutadgu Bilig'deki Arapça alıntıların Kur'an tercümesi ve Kutb'un Hüsrev ü Şirin'i ile karşılaştırılması
Translation of the Arabic citations in Kutadgu Bilig and comparison of Kutb's Husrev u Shirin
  1. Tez No: 833414
  2. Yazar: MUSLAM ALI MOUSA MOUSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEHAN DENİZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmamızda üç metin vardır. Karahanlı Türkçesi metni Kutadgu Bilig ve Rylands Satırarası Kur'an Tercümesi 11. yüzyıla aittir. Üçüncü metnimiz ise 14. yüzyıla ait Hüsrev ü Şirin'dir. Harezm Altınordu sahası eseridir. Türkçenin tarihi bakımından bu üç eser önemlidir. Transkripsyonlu metinleri esas alınarak eserlerdeki Arapça unsurlar tespit edilmiştir. İncelenen eserler farklı dönemlere ait olduğu ve farklı konularla ilgili olduğu için Arapça unsurların sayısı eserlerde farklıdır. Tespit edilen Arapça unsurların hem Arapçada hem Türkçede türleri belirlenip kelimelerin Arapça vezni tespit edilmiştir. Arapça alıntıların fasih Arapçadaki şekilleri gösterilmiştir. Çalışmamızda üç eserde ortak olan ve olmayan Arapça alıntı kelimeler ele alınmıştır. Bazı Arapça unsurlar bu üç eserde çok geçmiş, bazıları ise daha az geçmiştir. Bu bakımdan çalışmamızda Arapça kelimelerin eserlerdeki sıklıkları da gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are there texts in this study .The first and second texts were written 'n the same period that, that is, they belong to the 11th century .Our third text was writte In the later period and belongs to the 14th century. Althoungh these three works of ours were written in very works of ours were written in very ancient times, these works are still used today . Since these works are still used tody s'nce these works of ours belong to differetent periods and are related to different subjects, the number of Arabic elements varies . Arabic elements have transcripts . The types of the deteceted Arabic elements were presented in both Turkish an Arabic,and the meter of the words was determined since the pronuciation of some words in our texts has changed slightly , the pronuciation of the words has been determired in our study , common and hon_common words in three works were discussed . Some of the Arabic elemets were usedin these three works of ours . and some of them were used less frequently . in our study , the most common Arabic elements wrere determined.