Development of an accident causation model for underground coal mines
Yer altı kömür madenleri için bir kaza oluşum modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 833421
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Accidents, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Yaşanmakta olan maden felaketleri, sadece ölüm ve yaralanmayla değil aynı zamanda ciddi yıkım, çevre kirliliği ve mali kayıplarla sonuçlanmaktadır. İş kazalarını incelemek için kullanılan araçlar genellikle betimleyicidir ve gecikmeli göstergelere odaklanır. Madencilik sektöründe kaza analizi ve öncü güvenlik göstergelerinin incelenmesi konusunda araştırma-uygulama boşluğu bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, sistem güvenliği yaklaşımına dayalı yer altı kömür madenciliğini temsil edecek bir kaza oluşum modeli geliştirmektir. Bunu başarmak için resmi kaza inceleme raporlarından, rutin denetimlerden ve iş güvenliği uzmanlarının katıldığı maden güvenliği öncü göstergeler anketinden (MSLIS) faydalanarak yeni veri tabanları oluşturulmuştur. Nicel veri analizleri SmartPLS 4 programında yürütülmüştür. Çalışmanın kapsamı T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yer altı kömür madenciliği denetim ve kaza araştırma raporlarından oluşmaktadır. Kömür madenciliğinde meydana gelen 372 kaza inceleme raporu incelenmiş ve kazalara yönelik 45 nedensel veya katkıda bulunan faktörler belirlenmiştir. Başlıca öncü göstergeler; yönergeler ve risk değerlendirmesi, çalışanların iş güvenliği taahhüdü ve güvenlik iletişimi olarak bulunmuştur. Oluşturulan üç veri kaynağından alınan frekanslara göre maden tasarımı en yüksek risk skoruna sahipken çalışanların iş güvenliği taahhüdü en düşük skora sahip olarak ortaya çıkmıştır. Araştırma bulguları, yönetimsel faktörlerin kazanın sonucu, maden tasarımı ve çalışanların iş güvenliğine katılımı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, hem kaza öncesi, hem kaza sonrası aşamaları, hem de kazanın kendisini yansıtmayı başaran araştırma tasarımı ve madencilik sektöründeki ilk kapsamlı kaza oluşum modelini öne sürmesi nedeniyle özgündür.
Özet (Çeviri)
Mining disasters continue to occur and result in not only fatalities and injuries but also significant destruction, environmental pollution and financial losses. The tools typically used to study causes of occupational accidents are generally descriptive and focus on lagging indicators. There is a research-practice gap of systemic accident analysis and examination of leading safety indicators in mining industry. The main objective of this study is developing an accident causation model to represent underground coal mining, based on system safety paradigm. In order to achieve that, novel databases were generated from official accident investigation reports, routine inspections, and Mine Safety Leading Indicators Survey (MSLIS) responded by the occupational safety specialists. Quantitative data analyses were conducted via SmartPLS 4. The scope of the study includes only underground coal mining inspection and accident investigation reports of the Ministry of Labour and Social Security. Processing 372 accident investigation reports in coal mining, 45 causal or contributing factors were determined. The most predictive leading indicators were found the ones related to directives and risk management, workers' commitment to safety, and safety communication. According to the frequencies taken from three data sources, mine design appears as having the highest risk score, while workers' commitment to safety has the lowest. Research findings reveal that organizational factors have a significant impact on result of the accident, mine design, and workers' participation. The novelty of this study is originated from its research design which covers both pre-accident and post-accident phases and being the first comprehensive accident causation model in underground coal mining.