Birinci dünya savaşı sonrası Suriye Nusayrileri
Syria Nusayris after the first world war
  1. Tez No: 833438
  2. Yazar: HİLAL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİFE KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam ve Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Suriye Bölgesinde yaşayan Nusayrîler üzerine olup, çalışmada 1918/Birinci Dünya Savaşı sonrasında hem bölgede değişen şartlar hem bu şartların yerel Nusayrî halkın dinlerini yaşama alanlarında nasıl bir etkiye neden olduğu üzerinde durulmaya çalışılmıştır . 1918 yılından günümüze kadar olan süreçte inancın geçirdiği evreler, bunun öncesinde nasıl bir inançtı ve nasıl bir değişime uğradı, gibi soruların peşine düştüğümüz bu çalışmada; Nusayrî inancının kaynağı, ibadetleri, farklı özellikleri ve müntesiplerinin dinlerini yaşama şekilleri üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Son yüz yılda değişen dünya siyaseti ve coğrafi konumların bölgedeki inançlara fazlaca etkisi olmuştur. Bu etki bazen olumlu bazen de olumsuz olarak kendini göstermiştir. Ele alınan Suriye bölgesinin yerel halkının hem etnik açıdan hem dinî açıdan çeşitlilik gösteriyor olması, bölgenin yönetim yapısını da etkilemiştir. Bizim bu çalışmada üzerinde durduğumuz mesele; Nusayrîlik olarak bilinen mezhebin, tam olarak nereden ve nasıl neşet ettiği, kaynağının İslam dini mi yoksa İslam dininden öncede var olan bir inanç mı olduğu, İslam ile mi bezendiği, ibadetlerindeki farklılıklar, müntesiplerinin özellikleri ve son yüzyılda Suriye siyasetinin etkisiyle ortaya çıkan farklılıklar neler olmuştur, gibi meselelere değinilmeye çalışılmıştır. Nusayrîliğin, ortaya atılan“İslam dininden önce de var olan inançtı”iddialarına binaen nasıl tanımlanması gerektiğine dair; mezhep, fırka, din, gibi kavramlar üzerinde bir tartışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is on the Nusayris living in the Syrian region, and the aim of this study is to focus on the changing conditions in the region after the First World War in 1918 and the impact of these conditions on the religious life of the local Nusayris people. From 1918 to the present day, the phases that the belief has gone through, what kind of belief it was before this and how it has undergone a change; In this study, we have tried to emphasise the source of the Nusayrî belief, its worship, the different characteristics of the belief and the ways of religious life of its adherents. Changing world politics and geographical locations in the last hundred years have had a great impact on beliefs in the region. This effect was sometimes positive and sometimes negative. The fact that the local population of the Syrian region, which we have analysed, is both ethnically and religiously diverse has also affected the administrative structure of the region. In this study, we have tried to address issues such as where and how exactly the Islamic sect known as Nusayrism originated, whether its source is Islam or a belief that existed before Islam, whether it was adorned with Islam, the differences in worship, the characteristics of its adherents, and what have been the differences that have emerged in the last century under the influence of Syrian politics. There has been a discussion on the concepts such as sect, faction, religion, on how to define Nusayrism based on the claims that“it was a belief that existed before Islam”.