Suriye mülteci krizinin yaratılmaya çalışılan Avrupa ortak kimliği üzerine etkileri
The effects of the Syrian refugee crisis on the European Union that attempted to create
- Tez No: 823304
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın yıkıntılarla dolu sonuçları özellikle Avrupa ülkelerinde derinden hissedilmiş, Avrupa Birliği gibi uluslararası bir örgütün kurulmasıyla bu etkilerin ortak bir çatı altında çözüme ulaşması beklenmiştir. Ekonomik bir bütünleşme kapsamında, Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu kurulmasıyla atılan adımların beraberinde siyasal ve sosyal bütünleşmeyi de getireceği ön görülmüştür. Uluslarüstü bir örgüt olarak tanımlayabileceğimiz Avrupa Birliği, Avrupa ülkelerinin ortak kimlik kapsamında da bütünleşmesi yönünde politikalar geliştirmektedir. Çalışmada, Avrupa kimliğinin ulus devlet öncesinde, ulus devlet oluşumu ve sonrasında Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun kurulmasıyla evrildiğini göreceğiz. Kavram olarak kimliğin tanımıyla ve özellikleriyle başlanacak olup, özcülük ve sosyal inşacılık teorileri ile teorik çerçeve şekillendirilmeye çalışılacaktır. Avrupa kimliğini farklı tanımlamalarla açıklamaya çalışırken, ortak kimlik oluşumunun temelinin ulus devletlerin ortaya çıkmasından günümüz AB politikalarına dek değişimi aktarılmaya çalışılacaktır. Birinci bölümü Avrupa Birliği kimlik politikalarına ayırırken, ikinci bölümde ise ortak Avrupa kimliği oluşturma çabalarının bir kez daha değerlendirileceği 2015 sonrası AB içerisinde kargaşaya sebep olan Suriye mülteci krizinin etkilerine yer verilecektir. Bu çerçevede, AB'nin dışsallaştırma politikası kapsamında çözüm arayışına değinilecek ve Suriye mülteci krizinin Avrupa ortak kimliğinde yarattığı etkiler değerlendirilecektir. Tarihsel olarak yeni bir kavram olmayan Avrupa kimliği farklı disiplinlerce değerlendirilmiş, Avrupa Birliği'nin bütünleşme yolunda söylemsel olarak daha geri planda tutulmuş, fakat; sosyal bütünleşme yolundaki en önemli kavram olarak karşımıza çıkmıştır. Tümevarım yönteminin kullanıldığı çalışmada Avrupa ortak kimliğinin Suriye mülteci krizi çerçevesinde aldığı ya da alacağı şekil irdelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
While the devastating results of the World War II particularly affected the European countries, an international organization, the European Union, was established to relieve this effect under a single roof. Within the scope of an economic integration, it was foreseen that the steps taken with the establishment of the European Coal and Steel Community would bring political and social integration. The European Union, which could be described as an international organization, develops policies to integrate European countries within the context of a common identity. This study discusses the evolution of the European identity before and during the constitution of a nation state and after the establishment of the European Economic Community. In the abstract, this study addresses the definition of the identity and refers the essentialism and social constructivism theories. It also discusses the transformation process of the common identity from its formation to the current European Union policies, while introducing the European identity with various definitions. The European Union identity policies are addressed in the first part of the study. The second part refers the effects of the Syrian refugee crisis which has led to a chaos in the European Union after 2015, once again dealing with the efforts to form a common European identity. Within this framework, this study discusses the European Union's solution seeking within its externalization policy and the effects caused by the Syrian refugee crisis on the European common identity. The European identity, which is historically not a novel concept, has been examined by various disciplines, and has been discursively kept in the background for the integration of the European Union; however, it has emerged as the most important concept in the path of social integration. The study, using the inductive method, discusses the form which the European common identity has taken or will take within to the scope of Syrian refugee crisis.