Kurumsal yönetim banka performans ilişkisi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerine bir inceleme
Corporate governance bank performance relationship: A review on developed and developing countries
- Tez No: 833440
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE BİBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Son 30 yılda meydana gelen ve dünya çapında finansal krizlere yol açan kurumsal skandallar, kurumsal yönetimin önemini artırmıştır. Bu durum, yatırımcıları daha güvenli ortamlar aramaya iterken, şirketleri de etkin kurumsal yönetim uygulamaları geliştirmeye yöneltmiştir. Bu çalışma, kurumsal yönetim ile banka performansı arasındaki ilişkiyi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden kanıtlar sunarak açıklamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda 7 gelişmiş ve 9 gelişmekte olan ülke olmak üzere toplam 16 ülkeden 146 ticari banka örneklem kapsamına alınmış ve çalışmanın analiz kısmında bu bankaların 2011-2021 dönemine ait kurumsal yönetim ve finansal verileri kullanılmıştır. Bu çalışmada bankaların performansı, aktif karlılığı (ROA) ve özkaynak karlılığı (ROE) ile ölçülmüştür. Çeşitli kurumsal yönetim değişkenlerinin banka performans göstergeleri üzerindeki etkileri çok boyutlu panel veri modelleri ile analiz edilmiştir. Analizden elde edilen sonuçlar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki bankaların performanslarının farklı kurumsal yönetim değişkenlerinden farklı şekilde etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The corporate scandals that have occurred in the last 30 years and have led to worldwide financial crises have increased the importance of corporate governance. While this situation pushes investors to seek safer environments, it also has led companies to develop effective corporate governance practices. This study aims to explain the relationship between corporate governance and bank performance by presenting evidence from developed and developing countries. For this purpose, 146 commercial banks from 16 countries, 7 developed and 9 developing countries, were included in the sample, and the corporate governance and financial data of these banks for the period 2011-2021 were used in the analysis part of the study. In this study the performance of banks was measured by return on assets (ROA) and return on equity (ROE). The effects of various corporate governance variables on bank performance indicators were analyzed with multidimensional panel data models. The results obtained from the analysis show that the performances of banks in developed and developing countries are affected differently by different corporate governance variables.