Effect of ESG performance on firm performance evidence from USA and Turkey
ESG performansının firma performansına etkisi Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'den bulgular
  1. Tez No: 729992
  2. Yazar: JUVAİRİA SOOMRO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ESG risk puanları ve derecelendirmesi, paydaşlar ve yatırım karar vericileri için giderek daha önemli bir faktör haline geliyor. Son yıllarda her zaman haberlerde ve gündemde ama şirketler ESG performanslarını iyileştirmekten finansal olarak faydalanıyor mu? Bu çalışmanın amacı, firmaların ÇSY performansının firma değeri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu makale, daha yüksek ESG performansının şirketlerin firma değerinde artışa yol açıp açmadığını incelemektedir. Gelişmiş pazardan (ABD) bir örnek seti ve gelişmekte olan bir pazardan (Türkiye) başka bir örnek seti kullanarak ESG performansı ile firma performansı arasındaki ilişkiyi analiz ettik. Çalışma, 2001-2020 döneminde ABD firmaları ve 2008-2020 döneminde Türk firmaları için yapılmıştır. Refinitiv'in ESG Puanı, ESG performansı için bir vekil olarak kullanılır ve Firma q ve Varlık Getirisi (ROA) ölçümleri olarak kullanılır. sağlam performans. Sonuçlar, ESG performansı ile firma finansal performansı arasındaki ilişkinin anlamlı olduğunu ve hem ABD hem de Türkiye örnek setleri için pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ESG risk scores and rating are becoming an increasingly important factor for stakeholders and investment decision makers. It is always in the news and spotlight in recent years but do companies benefit financially from improving their Environmental, Social and Governance (ESG) performance? The purpose of this study is to explore the impact of firms' ESG performance on firm performance. This paper studies whether higher ESG performance leads to increase in companies' firm performance. We analyzed the relationship between ESG performance and firm performance using a sample set from developed market (USA) and another sample set from a developing market (Turkey). The study is conducted for US firms over the period 2001 to 2020 and for Turkish firms over the period 2008 to 2020. Refinitiv's ESG Score is used as a proxy for ESG performance and Firm q and Return on Assets (ROA) are used as measures of firm performance. The results show that the relationship between ESG performance and firm financial performance is significant and positively associated for both, US and Turkish, sample sets.