Türkiye'de kurumsal yönetim ve bankalar üzerine bir uygulama
Corporate governance in Turkey and an aplication upon banks
  1. Tez No: 190691
  2. Yazar: EROL TAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SERDAR ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
on on yılda, rekabet gücünün artırılmasında, kurumsal yönetim kavramı gittikçeönemli bir olgu haline gelmiştir. Yaşanan uluslararası finansal krizlerin ve şirketskandallarının arkasında yatan önemli nedenlerden bir tanesinin, kamunun ve özelsektörün kurumsal yönetim politikalarının yetersiz olduğu görüşü, bu kavramın öneminidaha da arttırmıştır.Gelişmiş ülkeler, uluslararası finans kuruluşları ile ilişkili organizasyonlar, bu konuyabüyük önem vermeye başlamışlar, gelişmekte olan ülkelere ve bu ülkelerde faaliyetgösteren şirketlere yatırım yapmadan veya kredi tahsis etmeden önce, finansal performanskadar önemli buldukları kurumsal yönetim uygulamalarının kalitesini de gözetir halegelmişlerdir. Bu bağlamda sosyal sorumluluk ve etik değerler çerçevesinde“kamuoyunungüvenini yaratmak ve sürdürmek”, şirketlerin gündemindeki en önemli konulardan biriolmuş,“şeffaflık”,“eşitlik”,“sorumluluk”ve“hesap verebilirlik”ilkeleri üzerine inşaedilen“kurumsal yönetim”süreçlerinin şirket yönetimindeki ağırlıkları giderek artmıştır.Türkiye'de de kurumsal yönetim kurallarının uygulanmasını gerektiren üç nedenbulunmaktadır. Birincisi, Türkiye'yi yabancı yatırımcılar için cazip hale getirmek, ikincisiAvrupa Birliği üyeliğine kabul isteğindeki bir ülke olarak Avrupa Birliği normlarınauyabilmek ve üçüncüsü ise Türkiye'deki sermaye piyasalarını bu ilkeler çerçevesindeetkinleştirmektir.
Özet (Çeviri)
For the last ten years, the term of corporate governance has become an important issueone of the reasons behind the international financial crisis and company scandals whichhappened in the past, is thought to be inefficiency of public and private sectors policies. Thoseviews increased the term of corporate governance.Developed countries and international finance organization have begun the give highpriority to his subject before investing developing countries and companies operating in thiscountries , they have started checking the practices of corporate governance which they seeas important as financial performance. In this context, creating public trust and continuinghaving this trust in the frame of social responsibility and ethical valves has become one of theimportant subjects in the companies? agenda. The processes of corporate governance whichare built on the principles of ?equality?, ?responsibility?, ?transparency?, ?accountability?have gained importance company management.There are three reasons in Turkey for applying the rules of corporate governance. Firstreason, to make Turkey attractive to foreign investment. Secondly, as a candidate country forthe EU the comply with the EU norms. Thirdly, to make capital market efficient in the frameof these principles.