Meta-Learning for time series forecasting
Zaman serilerinde öngörümleme için meta öğrenme
  1. Tez No: 833447
  2. Yazar: UĞUR BARAN YAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Doğru tahmin hem bireyler hem de kurumlar açısından ve bilimin her alanında oldukça önemli olduğundan literatürde pek çok çalışma bulunmaktadır. Ancak şu anda iki ana yöntem öne çıkıyor; Üstel Düzeltme (ES) ve Box-Jenkins ARIMA. Bu iki ana yöntemi karşılaştırdığımızda ES oldukça basittir ancak ARIMA karmaşık ve zordur. Ancak ES yöntemini popüler hale getiren temel neden performans tahmininde kanıtlanmış başarısıdır. ES yönteminin popülaritesine rağmen başlangıç değer problemi gibi hala çözülmemiş problemler bulunmaktadır. Yakın zamana kadar bu iki temel yönteme alternatif bir yöntem geliştirilememişti. Ata yöntemi, modellerin formlarının üstel yumuşatma modellerine benzer olduğu ancak yumuşatma parametrelerinin örneklem boyutuna bağlı olduğu, ayrı bir alanda optimize edildiği ve başlatmanın, parametreler eş zamanlı olarak yapıldığından daha kolay olduğu yenilikçi yeni bir tahmin tekniğidir. optimize edilmiştir ve başlangıç değerlerine atanan ağırlıklar hızla sıfıra yaklaştığından daha az etkilidir. Ata, tüm zaman serisi ayarlarına kolaylıkla uygulanabilmekte ve esnekliği sayesinde daha iyi tahmin performansı sağlamaktadır. Ata tahmin yönteminin ampirik ve simüle edilmiş veri setlerindeki başarısı tesadüf değildir. Son zamanlarda literatürde tahmin performansını artırmak için farklı yöntem ve algoritmalar kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında öne çıkanlar makine öğrenmesi, meta öğrenme ve farklı kombinasyon yöntemleridir. Bu çalışmada M3 yarışma veri setleri kullanılarak farklı denemeler ve meta öğrenme tekniği kullanılarak Ata yönteminin mevcut tahmin performansı iyileştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Accurate forecasting is very important for both individuals and institutions and in every field of science, so there are many studies in the literature. However, at the moment, two major methods stand out, Exponential Smoothing (ES) and Box-Jenkins ARIMA. Comparing these two major method, ES is quite simple but ARIMA is complex and difficult. However, the main reason that makes the ES method popular in use is its proven success in forecasting performance. Despite the popularity of the ES method, there are still some unsolved problems such as initial value problem. Until recently, an alternative method could not be developed to these two basic methods. Ata method is an innovative new forecasting technique where the forms of the models are similar to exponential smoothing models but the smoothing parameters depend on the sample size, are optimized on a discrete space and initialization is both easier as it is done simultaneously when the parameters are optimized and is less influential since the weights assigned to initial values approach zero quickly. Ata can be applied to all time series settings easily and provides better forecasting performance due to its flexibility. The success of the Ata forecasting method in the empirical and simulated data sets is no coincidence. Recently, different methods and algorithms have been used in the the literature to improve forecasting performance. Prominent among these methods are machine learning, meta learning and different combination methods. In this study, the current forecasting performance of the Ata method will be improved by using different trials and meta learning technique using M3 competition data sets.