Proprioseptif nöromusküler fasilitasyon temelli ısınmanın izokinetik kuvvet, dayanıklılık ve denge üzerine akut etkisi
Acute effect of proprioceptive neuromuscular facilitation-based warm-up on isokinetic strength, endurance and balance
- Tez No: 833446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında proprioseptif nöromusküler fasilitasyon temelli ısınmanın izokinetik kuvvet, dayanıklılık ve vücut dengesi üzerine akut etkisi incelenmiştir. Farklı ısınma protokolleri kullanılarak futbolculara uygulandı. Çalışmaya 50 futbolcu dâhil edildi. Katılımcılar, tam dinlenme sağlanacak şekildi 4 kez ölçüme çağrıldı. PNF temelli ısınma için izotonik kontraksiyon ve tut-gevşe tekniği ile alt ekstremite paternleri uygulandı. Aktif ısınma için 5 dakika jogging ve 10 farklı alt ekstremite (her hareket 1 dakika) hareketi yapıldı. Pasif ısınma için 15 dakikalık klasik masaj uygulandı. Genel ısınma için 5 dakikalık jogging yapıldı. İzokinetik denge cihazı ile statik ve dinamik denge ölçümleri yapıldı. İzokinetik dinamometre ile kalça, diz ve ayak bileği fleksiyon ve ekstansiyon izokinetik kuvveti 60osn-1, 180osn-1 ve 240osn-1 açısal hızlarda test uygulandı. 240osn-1 açısal hızdaki tekrar sayısı 25 olacak şekilde belirlendi ve elde edilen peak tork değerlerindeki değişim oranı izokinetik dayanıklılık düzeyi belirlendi. Futbolcular ilk ölçüm gününde genel ısınma, denge tesleri sonrada izokinetik kuvvet ölçümlerine alındı. Bu ölçümleri takiben 2. ölçüm, 3. ölçüm ve 4. ölçümler yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the acute effects of proprioceptive neuromuscular facilitationbased warm-up on isokinetic strength, endurance and body balance were investigated. It was applied to soccer players using different warm-up protocols. The study included 50 soccer players. Participants were called for measurement 4 times with complete rest. For PNF-based warm-up, lower extremity patterns were applied with isotonic contraction and hold-relax technique. For active warm-up, 5 minutes of jogging and 10 different lower extremity movements (1 minute each movement) were performed. For passive warm-up, 15 minutes of classical massage was applied. For general warmup, 5 minutes of jogging was performed. Static and dynamic balance measurements were made with isokinetic balance device. Hip, knee and ankle flexion and extension isokinetic strength tests were performed with isokinetic dynamometer at angular velocities of 60o /sn, 180o /sn and 240o /sn. The number of repetitions at 240 o/sn angular velocity was determined as 25 and the isokinetic endurance level was determined by the rate of change in the peak torque values obtained. On the first measurement day, soccer players were subjected to general warm-up, balance tests and then isokinetic strength measurements. Following these measurements, the second, third and fourth measurements were performed.