Kuran-ı Kerimde peygamber ve elçilerin beşeri yönleri ve bunların islam davetine etkileri
الجوانب البشرية للأنبياء والرسل في القرآن الكريم وأثرها في الدعوة الإسلامية
  1. Tez No: 833460
  2. Yazar: OMAR ISMAEL KHALEEL AL-AZZAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez, Kur'an-ı Kerim'in bahsettiği beşeri yönleri ve hazreti peygamberlerin insanlığını beyan etmek için hazırladım, peygamberler insanların yaptıkları işleri yapıyordu, seyahat ediyorlardı, evlerde kalıyorlardı, insanlar gibi acıkıyorlardı ve susuyorlardı, Allah'a itaat edenleri severlerdi, kafir ve münafıklardan nefret ederlerdi. Tezin önemi, Peygamberlerin – aleyhim essalam - ahlaki ve psikolojik özelliklerinden bahis eden en yüce kitap olan Kur'an-ı Kerim'in ayetlerinden kaynaklanmaktadır, toplama ve analitik yöntemi kullandım, peygamberlerin beşeri yönlerinden bahis eden ayetlerin anlamının amacını belirtmek için ayetlerden bilimsel maddeyi toplayıp hadisler ile destekledim. Tezim Peygamberlerin – aleyhim essalam – beşeri yönleri ile ilgili ayetlerin tefsiri ile sınırlandırılmıştır. Cenâb-ı Hak, Kitabında, peygamberlerin ve nebilerin de insan olduğunu bildiren ayetler indirmiştir, çünkü insanlar melekleri göremez, ayetlerin bazıları açık bir şekilde beşer kelimesini kullanmıştır. Terim, kavmine gönderilen peygamberlerin insanlığını ifade eder, Hadisi Şeriflerde hepsinin insan olduğunu belirtmiştir, bu nedenle müminlerin, peygamberlerin Yüce Allah tarafından insanları Rablerine ibadete davet etmek için gönderilmiş insanlar olduğunu, vahiye ihanet etmeyeceklerini ve hatasız olduklarını kabul etmeleri ve inanmaları gerekiyordu. Onlara bağlı olanların hatırlarını almak için insanlıklarından yararlanılmıştır, peygamberler yaşam zorlukları ile yüzleşmek için sabır ve sebat konusunda örnek oldular. Peygamberlerin meslekleri vardı ve geçimlerini bu mesleklerden sağlarlardı, Davut – aleyhim essalam – demir ile iştigal ederdi, Nuh – aleyhim essalam – marangozdu, Mohammad – aleyhim essalam –çoban ve tacir ile iştigal ederdi. Allah C.C. peygamberleri ahlakları, özellikler ve dürüstlükleri tamamlandığında seçmiştir, nesep olarak asil ailelerden geldiler ve akıl ve sabır yönünden en mükemmel insanlardı, sıradan insanların katlanamadığı şeylere katlandılar. Tüm peygamberler hazreti Adem – aleyhim essalam – neslinden gelmektedir, insanlar gibi yerler, içerler, uyurlar, unuturlar, konuşurlar, yürürler, hasta olurlar, evlenirler, iman edenleri Allah için severler, kendilerine düşmanlık edeni Allah için sevmezler. Anahtar Kelime : Yönler – Özellikler – İnsanlık – Nebiler – Doğuştan – Ahlaki – Bedensel – Yemek – İçmek – Uyumak – Risale – Peygamberlik.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared to show the human aspects that the Holy Qur'an spoke about, to show the humanity of the prophets, and how the prophets of God used to engage in human activities. And they hate the unbelievers and the hypocrites, and they forget, and it prevails over them, and the importance of the message is highlighted in the verses of the greatest book, which is the Noble Qur'an, which spoke about the moral and psychological characteristics of the prophets. I talked about the human aspects of the prophets, or in which an attribute indicating their humanity was mentioned, and the limits of my research were in the interpretation of verses that pertain to the human aspects of the prophets. The Lord sent down verses in His book in which He clarified that the prophets and messengers are human beings, some of which came explicitly with the word human beings, and some of them indicated the expression of the humanity of the messenger sent to his people, and the noble prophetic hadiths indicated all of their humanity, so it was necessary for the believers to acknowledge and believe that the Messengers Of the human beings sent by God to call people to worship their Lord, and they are trustees of His revelation, and they are infallible, and their humanity is used to sweeten the thoughts of those who follow them, and for the prophets to be a role model in patience and a great example in steadfastness, in the face of life's problems, just as all the prophets had a profession that they worked with. They eat from the work of their hands, so the Prophet of God David worked with iron, and the Prophet of God Noah was a carpenter, and our Prophet Muhammad worked in sheep herding and in trade. And God chose the prophets and messengers, where their virtues, virtues, morals, and truthfulness were complete, and they are the most noble of people in lineage, and the most perfect people in mind, and the strength of patience, and tolerating what ordinary humans cannot bear, God sent them from among humans because people cannot see the angels, God revealed in His book There are verses in which he clarified that the prophets and messengers are human beings, some of which came explicitly in the expression with the word human, and some of them are what the word indicates about their humanity, or the humanity of the messenger sent to his people, and all the prophets are from the descendants of Adam, and what happens to humans happens to them: eating and drinking They sleep, forgetfulness, while they speak, they walk, they get sick, they get married, they love those who believe in them for the sake of God, and they hate for the sake of God those who oppose them and follow the path of deviation.