Consideration of adaptive reuse process within the context of energy-efficient building design strategies: The example of traditional Şanlıurfa house
Enerji verimli bina tasarım stratejileri kapsamında uyarlanabilir yeniden kullanım sürecinin değerlendirilmesi: Geleneksel Şanlıurfa evi örneği
- Tez No: 833464
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇELEBİ, ÖĞR. GÖR. NAZİFE MİNE ÇELEBİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Günümüzde sürdürülebilirlik her alanda olduğu gibi inşaat alanında da oldukça önemli bir noktaya gelmiştir. İnşaat alanında sürdürülebilirlik bağlamında mevcut binaların fiziksel ömrünün sonuna dek kullanım ömrünün uzatılması ve atıl kalmasının önlenmesi oldukça önemlidir. Binaların işlevinin güncelliğini yitirmesi, binanın kullanıcılarının ihtiyaçlarını sağlayamaması gibi nedenler binanın kullanım ömrünün sonlanmasının sebeplerindendir. Bu sebeplerin binanın yıkılıp yeniden yapılması yerine bina dönüşüm stratejileri uygulanarak ortadan kaldırılması binanın yıkım ve yeniden yapımında ortaya çıkacak olumsuz çevresel etkilerin ve enerji tüketiminin azaltılmasını sağlayabilir. Bu tez çalışması, bina dönüşüm stratejilerinden adaptive reuse ile bina sürdürülebilirliğinin arttırılması, retrofitting stratejileri ile binanın kullanıcılarının ısıl ve görsel konforunun enerji verimli çözümlerle iyileştirilmesi, uyarlanarak yeniden kullanım ve retrofitting stratejilerinin süreçleri ile her iki stratejinin birlikte planlanmasının önemine odaklanmıştır. Bu bağlamda daha önce atıl durumuna geldikten sonra restorasyon yapılmış, adaptive reuse ile işlev dönüşümü yapılmış geleneksel konut binası üzerinden saha çalışması yapılarak restorasyon ve uyarlanarak yeniden kullanım sonrasında binanın sürdürülebilirliği, kullanıcı konforunun güncel durumu, binanın enerji tüketimi yerinde ölçümler ve simulasyon yöntemi ile belirlenmiştir. Yapılan belirlemeler sonucunda binada ısıl ve görsel konforu enerji verimli şekilde iyileştirmek üzere iyileştirme önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, sustainability has come to a very important point in construction, as it is in every subject. In the context of sustainability in construction, it is very important to extend the useful life of existing buildings until the end of their physical life and to prevent them from being idle. The reasons such as the outdated function of the buildings and the inability to answer the needs of the users of the building are among the reasons for the end of the building's using life. Elimination of these reasons by applying building conversion strategies instead of demolishing and rebuilding the building can reduce the negative environmental effects and energy consumption that will occur in the demolition and reconstruction of the building. This thesis focuses on increasing the sustainability of the building with adaptive reuse one of the building conversion strategies, improving the thermal and lighting comfort of the building with energy-efficient solutions, the processes of adaptive reuse and retrofitting strategies, and the importance of planning both strategies together. In this thesis, a traditional residential building, which was restored after being idle, and whose function was transformed with adaptive reuse, was chosen for the field study. The sustainability of the selected building after restoration and adaptive reuse, the current state of user comfort, and the energy consumption of the building were determined by on-site research, measurements, and simulation method. As a result of the determinations made, improvement suggestions were developed to improve the thermal and lighting comfort in the building in an energy-efficient way.