Üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travmaları ile ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students childhood traumas and cognitive distortions regarding relationships
- Tez No: 833463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEKKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çocukluk çağı travmaları ile ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bununla birlikte çocukluk çağı travmaları ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların sosyo-demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmek istenmiştir. Araştırmanın örneklemini seçkisiz olmayan uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 18-28 yaş aralığındaki 400 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Küçük Travma Yaşantılarını Belirleme Ölçeği', ve 'İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 23 programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde Bağımsız Gruplar T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çocukluk çağı travmaları ile ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar arasında pozitif yönde pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The foundational aim of this work is to investigate the relationship between childhood traumas and cognitive distortions regarding relationships. An investigation of the relationship between childhood traumas and cognitive distortions regarding relationships depending on socio-demographic factors was requested to be investigated as well in order to see if there are any changes according to the factors. Using the suitable, non-hand-picked example method, 400 university students aged between 18-28 were used as examples for the study. In this study, as data collecting tools, a 'Personal Information Form', the measurement for“Small Trauma Experience Determination”and the measurement for 'Cognitive Distortion Regarding Relationships' were used. The data acquired from the study was analyzed using the program IBM SPSS Statistics 23. In the analysis, the Independent Groups T-Test, the One-Way ANOVA Test and the Pearson Product Moment Correlation were used. As a result of the conducted analysis, a meaningful, positive, medium level relationship between childhood traumas and cognitive distortions regarding relationships was discovered.