Muhafazakâr toplumsallık ve din: Türk politik aktörleri örneği
Conservative sociality and religion: The case of Turkish political actors
- Tez No: 833480
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Religion, Political Science, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada muhafazakârlık düşüncesi hem bir tutum hem de siyasal bir ideoloji olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda, Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı bünyesinde bulunan siyasal aktörlere muhafazakârlığın temel ilkeleri sorulmuş ve Türkiye muhafazakârlığının temel kodları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, CHP, DEVA, İYİ Parti gibi Millet İttifakı partilerinin din konusundaki görüşleri ile Cumhur İttifakı Partileri'nden farklılaştığı tespit edilmiştir. Cumhur İttifakı partilerinden Ak Parti'nin ve Millet İttifakı Partilerinden olan Saadet Partisi'nin birçok alanda dinle bütünleşik görüşler sergilediği anlaşılmıştır. Ayrıca, tüm partilerin muhafazakârlığın temel görüşleri ile din arasında kesişen özellikler gösterdiği tespit edilmiştir. Bu çerçevede, çalışma muhafazakârlık düşüncesini Türkiye'deki din kurumuyla ilişkilendirmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bilgilere göre, Türkiye'deki tüm siyasi parti temsilcilerinin kültürel muhafazakârlığa sahip olduğu görülmüştür. Çalışma, anlayıcı yaklaşım ve sembolik etkileşimci teorilerle oluşturulmuştur. Ayrıca, çalışmanın teorik bölümünde tarihsel dökümantasyon yöntemi kullanılmış, uygulama bölümünde ise nitel yöntemin derinlemesine mülakatlar tekniği tercih edilmiştir. Çalışma, bu çerçevede metin analiz tekniği ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, conservatism is examined both as an attitude and a political ideology. In this context, the fundamental principles of conservatism were explored among the political actors within the People's Alliance and the Nation Alliance, aiming to uncover the core tenets of Turkish conservatism. It was observed that political parties in the Nation Alliance, such as CHP, DEVA, and İYİ Party, differed in their views on religion from the parties in the People's Alliance. It was understood that the AK Party, a member of the People's Alliance, and the Saadet Party, a member of the Nation Alliance, exhibited views closely integrated with religion in various domains. Furthermore, it was noted that all parties displayed overlapping characteristics between the fundamental tenets of conservatism and religion. Within this framework, the study aims to associate conservative thought with the institution of religion in Turkey. According to the information obtained, it was determined that all political representatives in Turkey had elements of cultural conservatism. The study was constructed using an interpretive approach and symbolic interactionist theories. Additionally, the theoretical section of the study employed the historical documentation method, while the practical section favored the qualitative method with in-depth interviews. The study was analyzed within this framework using text analysis techniques.