Investigation of ducted coaxial contra rotating propellers for use in urban air mobility
Kentsel hava hareketliliğinde kullanılmak üzere kanallı eş eksenli kontra dönen pervanelerin incelenmesi
- Tez No: 833479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ DOĞRU, DOÇ. DR. İBRAHİM GÖV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada artan nüfusla birlikte kentsel alanlar daha da kalabalıklaşıyor. Nüfus arttıkça ve otomobiller daha erişilebilir hale geldikçe, kentsel alanlardaki trafik giderek artan bir sorun haline gelmektedir. Kentsel Hava Hareketliliği (UAM) konsepti, kentsel alanlardaki trafik sıkışıklığını hava taşımacılığı yoluyla hafifletmeyi amaçlamaktadır. UAM konseptinde kullanılacak hava araçlarının güvenli, verimli ve şehir içinde uçuş operasyonları için uygun olması gerekmektedir. Bu çalışmada, UAM araçlarında kullanılabilecek kanallı eş eksenli kontra-döner pervane (CRP) konfigürasyonu HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) analizleri ile performans parametreleri açısından incelenmiştir. Öncelikle DJI Phantom 3 drone pervanesinin analizi için gerekli HAD tanımlamaları yapılmış ve analiz sonuçları deneysel verilerle karşılaştırılarak kullanılan HAD yaklaşımı doğrulanmıştır. Doğrulanan yaklaşım kullanılarak diğer konfigürasyonlar da analiz edilmiş ve performans parametrelerinin grafikleri elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, statik durumda, kanallı eş eksenli CRP'ler, dar alanlarda yüksek itki elde etme, tork dengeleme ve kanalsız muadillerine göre daha verimli olmaları açısından UAM operasyonlarında kullanım için uygun tahrik sistemleridir.
Özet (Çeviri)
Urban areas are becoming more crowded with the increasing population in the world. As the population increases and automobiles become more accessible, traffic in urban areas is becoming an increasing problem. The Urban Air Mobility (UAM) concept aims to ease traffic congestion in the urban areas through air transportation. The air vehicles to be used in the UAM concept must be safe, efficient, and suitable for flight operations within the city. In this study, the ducted coaxial contra-rotating propeller (CRP) configuration that can be used in UAM vehicles, is examined in terms of performance parameters through CFD (Computational Fluid Dynamics) analyses. Firstly, the necessary CFD definitions were established for the analysis of the propeller of the DJI Phantom 3 drone and the used CFD approach validated by comparing the analysis results with the experimental data. Other configurations were also analyzed using the validated approach and plots of the performance parameters were obtained. According to the results of the analyses, in hover condition, ducted coaxial CRPs are suitable propulsion systems for use in UAM operations in terms of achieving high thrust in narrow areas, torque compensation, and being more efficient than their un-ducted counterparts.