Design of unmanned air vehicle (UAV) for vertical take-off and landing (VTOL)
Dikey kalkış ve iniş için insansız hava aracı tasarımı
- Tez No: 833481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP YETER, DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda, dikey iniş ve kalkış uçakları, çok yönlülükleri ve kısıtlı alanlarda çalışabilme yetenekleri sayesinde önemli ilgi görmektedir. Bu tez çalışmasında, tilt- wing teknolojisine sahip bir insansız hava aracı tasarımı ve pervane sisteminin analizi kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Literatürde yer alan farklı VTOL tasarımlarının karşılaştırılmalı değerlendirmesi yapılarak yeni bir VTOL uçak tasarımı yapılmıştır. Uçağın her bir bileşeni ve seçilen malzemeleri, verimlilik ve performans gözetilerek oluşturulmuştur. Uçağa VTOL özelliğini kazandıran tilt mekanizması için worm drive mekanizması tercih edilmiştir. Kanatlarda ve uçağın arka kısmında farklı tipte pervaneler kullanılarak dikey kalkış ve iniş sırasında gerekli itki kuvvetinin sağlanması ve moment dengesinin elde edilmesi amaçlanmıştır. İlk tasarımda arka kısımda iki adet 3 kanatlı pervane ve kanatlarda dört adet 2 kanatlı pervane olmak üzere toplamda altı adet pervane tercih edilmiştir. Daha sonra, çeşitli akış analizleri yapılarak, kanatlardaki pervanelerin çeşitli koşullar altındaki performansı değerlendirilmiş ve farklı sayıdaki pervane senaryoları için optimum konfigürasyonlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Vertical Take-Off and Landing (VTOL) aircraft have gained significant attention due to their versatility and capability to operate in constrained spaces. This thesis focuses on the comprehensive design and analysis of a VTOL aircraft with tilt wing technology and its propeller system. A comparative evaluation of various existing VTOL designs from the literature has been conducted to propose a novel aircraft design. Each component of the aircraft and the selected materials were carefully optimized for efficiency and performance. The worm drive mechanism was chosen for the tilt mechanism, enabling the VTOL feature. Different types of propellers were employed on the wings and at the rear of the aircraft to achieve the required thrust during vertical take-off and landing and to maintain moment balance. In the preliminary design, a total of six propellers are chosen, with two 3-bladed propellers at the rear and four 2-bladed propellers on the wings. Then, the performance of the propellers on the wing under various conditions was evaluated by performing Computational Fluid Dynamics (CFD) analyses and optimum configurations were determined for different number of propellers scenarios.