Determination of puffing process parameters of cereals
Hububat ürünlerinde patlatma süreç parametrelerinin belirlenmesi
- Tez No: 833482
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ürün Geliştirme ve Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tahıllar, diyet lifi, B vitaminleri (tiamin, riboflavin, niasin ve folik asit) ve demir, magnezyum ve selenyum gibi minerallerin önemli kaynaklarıdır. Bu çalışmada ekmeklik, makarnalık ve karabuğday gibi tahılların farklı basınç (6, 7 ve 8 bar) ve farklı su miktarları (25, 50 ve 75 mL) yardımıyla optimum parametreleri belirlenerek istenilen tekstürel özelliklerde patlatılması amaçlanmıştır. Ekmeklik buğday, durum buğdayı ve karabuğdayın, patlatılması için optimum basınç ve su değerleri belirlenerek istenilen patlatma hacmi ve tekstüre sahip bir ürün elde edilmek istenmiştir. Ekmeklik buğday için 8 bar basınç ve 75 mL suda istenilen özelliklerde ve tekstürde ürün elde edildi. Durum buğdayı için 8 bar basınç ve 75 mL suda istenilen yoğunluk ve tekstür özelliklerine sahip ürün elde edildi. Karabuğday için 8 bar basınç ve 50 mL suda istenilen yoğunluk ve tekstür özelliklere sahip ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cereals are important sources of dietary fibre, B vitamins (thiamine, riboflavin, niacin and folic acid) and minerals such as iron, magnesium and selenium. This study aimed that the puffing cereals such as bread, durum and buckwheat, with the desired textural properties by determining the optimum parameters with the help of different pressure (6, 7 and 8 bar) and different water quantities (25, 50 and 75 mL). By determining the optimum pressure and water values for the puffing of bread wheat, durum wheat and buckwheat, it was desired to obtain a product with the desired puffing volume and texture. A product with the desired properties and texture was obtained for bread wheat at 8 bar pressure and 75 mL water. The product with the desired density and textural properties was obtained for durum wheat at 8 bar and 75 mL water. The product with the desired density and textural properties was obtained for buckwheat at 8 bar and 50 mL water.