Tekstil terbiye işletmelerinde çektirme yöntemiyle yapılan boyama işlemlerinin proses maliyetleri üzerine etkisi
The exhaust method of the dyeing processes in the textile finishing companies on the effect of the processes costs
  1. Tez No: 833483
  2. Yazar: ONUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN KARAÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüz şartlarında enerji maliyetlerinde sürekli artışların meydana gelmesi aynı zamanda enerjinin kullanımının sürekli ve yoğun kullanıldığı üretim ve imalat sektöründe, üretim maliyetleri üzerindeki artışları da beraberinde getirmektedir. Tekstil terbiye işletmelerinde boyama proseslerinde enerji maliyetleri (elektrik tüketimi,buhar tüketimi, doğalgaz tüketimi, vs), kimyasal maliyeti, boyarmadde maliyeti, su maliyeti, atık su maliyeti önemli bir yer tutmaktadır. Boyama proseslerininde üretim maliyetlerini azaltmak için yapılacak çalışmalarda önceliğin belirlenmesi için tüketim kalemlerinin toplam maliyet üzerine etkisi doğrultusunda gerekli çalışmaların yapılması önemlidir. Birçok tekstil terbiye işletmesinde farklı sistemlerde proses çalışmaları yapıldı. Mevcut şartlarda kullanılan yeni proseslerin incelenip bu proses gider kalemlerinin güncel ürün maliyeti üzerine etkisinin belirlenerek, verimlilik çalışmalarının yapılması günümüzde daha da önemli hale gelmiştir. Mevcut boyama proseslerinin incelenmesi, boyama proseslerinde meydana gelen problemlerin analiz edilmesi, kimyasal maliyetlerinin,enerji maliyetlerinin,su maliyetlerinin farklı proseslerde boyama maliyeti üzerine etkisi hesaplanmış ve yıllık işletme giderlerine etkisi değerlendirilmiştir. Analiz edilen boyama prosesleri ile farklı boyama prosesleri ile oluşturulan maliyet analizi çizelgesi kullanılarak proses kalemlerinin üretim maliyeti üzerine etkisini ortaya konulmuş ve yapılacak iyileştirme çalışmalarında hedef belirleme konusunda yol gösterilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In textile finishing enterprises, energy costs (electricity consumption, steam consumption, natural gas consumption, etc.), chemical cost, dyestuff cost, water cost, wastewater cost have an important place in dyeing processes. It is important to carry out the necessary studies in line with the effect of consumption items on the total cost to determine the priority in the studies to reduce the production costs in the dyeing processes. Examination of the existing dyeing processes, analysis of the problems that occur in the dyeing processes, the effect of chemical costs, energy costs, water costs on the cost of dyeing in different processes were calculated and the effect on annual operating expenses was evaluated. By using the cost analysis table created with different dyeing processes with the dyeing processes analyzed, the effect of the process items on the production cost was revealed and guidance was provided in determining the target in the improvement studies to be carried out.