Fulleren Cn nanoyapılarının termodinamik hesaplamaları
Thermodynamic calculations in fulleren Cn nanostructures
- Tez No: 833495
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, fullerene ailesinden C20 ile C40 arasında yer alan katkısız Cn ve Mn katkılı MnCn-1 fulleren nanoyapılarının 6 farklı malzeme türü ele alınmıştır. Oluşturulan iki ayrı set için yoğun bilgisayar simülasyon programları kullanılarak bazı termodinamik özellikleri hesaplandı. Hesaplamalarda Yoğunluk fonksiyonel teorisinde kısa menzilli etkileşmeleri inceleyen B3LYP/6-31 G(d) metodu kullanıldı. İlk olarak seçilen Cn ve Mn katkılı MnCn-1 fullerenlerin koordinatları girilerek B3LYP/6-31 G(d) ile üç boyutlu geometrik görüntüleri elde edildi. Her bir set için spin dipol momenti, elektronik enerji ve bağlanma enerji hesaplamaları yapılmıştır. Her bir set için toplam enerjiye katkı yapan öteleme enerjisi, dönme enerjisi ve titreşim enerjisi hesaplanmıştır. Ayrıca seçilen tüm malzeme türlerinde, entalpi, serbest enerji, termal enerji, entropi ve özgül ısı gibi termodinamik özellikleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak, simülasyon programlarının teknolojinin herhangi bir alanında kullanılması malzemeler hakkında maliyeti düşük ve hızlı sonuçlar alınmasını sağlayabilir. Bu ve buna benzer çalışmalar da gelişen teknolojilerde kullanılacak malzemeler hakkında fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 6 different material types of undoped Cn and Mn-doped MnCn-1 fullerene nanostructures, located between C20 and C40 of the fullerene family, were discussed. Some thermodynamic properties were calculated using intensive computer simulation programs for the two separate sets. The B3LYP/6-31 G(d) method, which examines short-range interactions in Density functional theory, was used in the calculations. Firstly, three-dimensional geometric images were obtained with B3LYP/6-31 G(d) by entering the coordinates of the selected Cn and Mn doped MnCn-1 fullerenes. Spin dipole moment, electronic energy and binding energy calculations were made for each set. For each set, translational energy, rotational energy and vibrational energy contributing to the total energy were calculated. In addition, thermodynamic properties such as enthalpy, free energy, thermal energy, entropy and specific heat were calculated for all selected material types. As a result, the use of simulation programs in any field of technology can provide cost-effective and fast results about materials. This and similar studies can also give an idea about the materials to be used in developing technologies.