Elektriksel erozyon ile delik delme işleminin anfıs ile modellenmesinde deney planının etkisi
The effect of experimental plan on anfis modeling ofelectrical discharge drilling
- Tez No: 833494
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOLGA BOZDANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ürün Geliştirme ve Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Uyarlamalı Ağ Tabanlı Bulanık Çıkarım Sistemi (ANFIS) yöntemi kullanılarak Elektriksel Erozyon ile Delik Delme (EEDD) prosesinde girdi-çıktı ilişkisini tahmin edebilen modeller geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ortogonal Dizi (OD) ve Merkezi Kompozit Tasarım (MKT) olmak üzere iki farklı deney tasarımı esas alınarak gerçekleştirilen deneylerden elde edilen veriler, oluşturulan modellerin ağ yapısının öğrenmesi (eğitilmesi) ve doğrulanması (validasyonu) için kullanılmıştır. Modellerden elde edilen sonuçlar analiz edilmiş, modellerin çıktıları tahmin edebilme kabiliyetleri kıyaslanmış, bu doğrultuda deney tasarımı tercihinin model performansı üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde modellerin eğitilmesi ve validasyonu sürecinde MKT'nin OD'ye kıyasla daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Tüm modeller arasından seçilen en iyi modelin, validasyon deney sonuçlarını ortalama %2,75 hata seviyesinde tahmin edebildiği görülmüştür. Seçilen modelin verdiği validasyon çıktıları dikkate alındığında lineer regresyon analizlerine göre %97,21 oranında tutarlılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop models that can predict input-output relationship in Electrical Discharge Drilling (EDD) Process using Adaptive Neuro-Fuzzy Inference System (ANFIS). The data obtained from the experiments based on two different experimental designs, namely Orthogonal Array (OA) and Central Composite Design (CCD), were used for learning (training) and checking (validation) of the models' network structure. The results obtained from models were analyzed, and the ability of models to predict the outputs was compared. Therefore, the effect of choice of experimental design on the model performance was examined. As result of the studies carried out, it was observed that CCD is more successful than OA for training and validation of the models. It was found out that the best model selected among all models was able to predict the validation test results at an average error of 2.75%. Considering the validation outputs of the selected model, 97.21% of consistency was achieved according to the linear regression analysis.