Kuantum plazma etkisindeki açısal etkileşimli Li@Cn
Li@Cn with angular interaction under the influence of quantum plasma
  1. Tez No: 942978
  2. Yazar: GAMZE ORDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Li atomunun merkezsel olmayan etkileşimli bir endohedral fulleren içinde, küresel bir kuşatma altında ve kuantum plazma ortamında gösterdiği davranış incelenir. İlgili Schrödinger dalga denklemi, tridiagonal matris metodu ve asimptotik iterasyon metodu kullanılarak hibrit bir şekilde çözülür ve bu çözümle birlikte sistemin enerji seviyeleri, olasılık yoğunlukları, dipol polarizabiliteleri ve osilatör şiddetleri hesaplanır. Plazma yoğunluğu, plazma perdeleme etkisi ve endofulleren parametrelerinin değişimi, bu temel özelliklerin dinamiklerine önemli ölçüde etki etmektedir. Özellikle, osilatör şiddetleri üzerine yapılan analizler, sistemdeki geçişlerin elektromanyetik etkileşimlerinin gücünü ortaya koyar ve bu geçişlerin plazmanın, endofulleren kuşatmanın, küresel kuşatmanın ve açısal etkileşimin tesiri ile nasıl değiştiği detaylandırılır. Dipol polarizabilitesindeki değişimler, atomun bahsedilen dış etkenlerle nasıl evrildiğini gösterirken, osilatör şiddetlerindeki farklılıklar, elektron geçişlerinin etkinliğini ve sistemin elektromanyetik dalgalarla etkileşimini anlamada kritik rol oynamaktadır. Bu çalışma, kuantum plazma ortamındaki endohedral moleküler sistemlerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır ve bu tür sistemlerin özelliklerini modellemek için değerli bir temel sağlamaktadır. Ayrıca, merkezsel olmayan endohedral fulleren ve kuantum plazma etkileşimlerinin atomik ve moleküler düzeydeki dinamiklerini açıklamaya yönelik daha geniş çaplı araştırmalar için önemli bir referans oluşturduğundan, gelecekteki deneysel ve teorik çalışmalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, the behavior of a lithium (Li) atom within a noncentral interacting endohedral fullerene under spherical confinement and in a quantum plasma environment is investigated. The relevant Schrödinger wave equation is solved using a hybrid approach that combines the tridiagonal matrix method and the asymptotic iteration method. Through this solution, the system's energy levels, probability densities, dipole polarizabilities, and oscillator strengths are calculated. The changes in plasma density, plasma shielding effect, and endofullerene parameters significantly influence the dynamics of these fundamental properties. Specifically, the analysis of oscillator strengths reveals the strength of electromagnetic interactions during transitions within the system and details how these transitions are affected by plasma, endofullerene confinement, spherical confinement, and angular interactions. Changes in dipole polarizability illustrate how the atom evolves under the influence of these external factors, while differences in oscillator strengths play a critical role in understanding the efficiency of electronic transitions and the system's interaction with electromagnetic waves. This work contributes to a better understanding of endohedral molecular systems in quantum plasma environments and provides a valuable foundation for modeling the properties of such systems. Moreover, as it serves as an important reference for broader investigations into the dynamics of noncentral endohedral fullerene and quantum plasma interactions at the atomic and molecular levels, it sheds light on future experimental and theoretical studies.