Obtaning of flame retadance property for knitted fabrics by using boron compounds in dye bath
Boya banyosunda bor bileşikleri kullanarak örgü kumaşlarda güç tutuşurluk özelliğinin kazandırılması
  1. Tez No: 833500
  2. Yazar: NERMİN EKİCİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KÜBRA KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bor bileşiklerinin alev geciktirici oldukları, çevre dostu oldukları, toksik gaz salınımına neden olmadıkları, düşük uçuculuk değerine sahip oldukları ve yanan malzemenin üzerini oksijenle temasını kesecek şekilde kaplayarak yanmayı önledikleri bilinmektedir. Bu çalışmada borik asit ve susuz boraksın polyester kumaşın boya banyosunda kullanılmasıyla örme kumaşlara güç tutuşurluk fonksiyonelliğinin kazandırılmasıyla düşük maliyetli ve katma değerli ürün üretilmesi amaçlanmaktadır. 8 adet polyester örme kumaş numunesi üretilmiştir. Borik asit ve susuz boraks bileşiğinden elde edilen 30g/L, 45g/L ve 60g/L bor katkılı boyalı numune kumaşların yapısal özellikleri (LFA, sıklık, kalınlık, gramaj) ve renk ölçüm değerleri belirlenmiştir. Borun eklenmesiyle dayanım ve geçirgenlik özellikleri için patlama mukavemeti ve hava geçirgenlik testleri uygulanmış ve belirgin bir farklılık görülmemiştir. Dikey yanmazlık testiyle kısa sürede kumaştaki alevin söndüğü, LOI testinde bor oranının artmasıyla güç tutuşurluğun iyileştiği fakat susuz boraks ve borik asitin 60 g/L'lık oranlarında diğer oranlara göre azalma olduğu görülmüştür. Isıl davranışın tespiti için yapılan TGA testinde bor oranının artmasıyla termal bozunma ve kütle kaybı artışı görülmektedir. FTIR analizinde oksijen atomları yapıdaki boru tutmasından dolayı büyük yapısal değişimler gözlenemese de B-O ve B=C gibi fonksiyonel grupların varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that boron compounds are flame retardant, environmentally friendly, do not cause toxic gas emissions, have low volatility, and suppress combustion by covering the burning material in a way that prevents its contact with oxygen. In this study, it is aimed to produce low-cost and value-added products with the use of boric acid and anhydrous borax in the polyester bath by providing flame retardant functionality to knitted fabrics. Eight knitted fabric samples were produced from these yarns. Structural properties (LFA, density, thickness, and weight) and color measurements of dyed sample fabrics with 30g/L, 45g/L, and 60g/L boron additives obtained from boric acid and anhydrous borax compounds were determined. Bursting strength and air permeability tests were applied for durability and permeability with the addition of boron, and no particular difference was observed. In the vertical flammability test, it was observed that the flame in the fabric was extinguished in a short time, and in the LOI test, LOI value increased with the increase of the boron ratio, but a decrease was observed in the 60g/L ratios of anhydrous borax and boric acid compared to other ratios. In the TGA test performed to determine the thermal behavior, thermal degradation and mass loss increased with the increase in the boron ratio. In the FTIR analysis, although large structural changes could not be observed due to the oxygen atoms holding the pipe in the structure, the presence of functional groups such as B-O and B=C was detected.