Generating personalized abstract art paintings by using people's life energy distribution
İnsanların hayat enerji dağılımlarını kullanarak kişiselleştirilmiş soyut sanat tabloları üretmek
  1. Tez No: 833502
  2. Yazar: FURKAN AYAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİŞTAH DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Temelde verinin matematiksel hesaplamalarla görsel olarak ifade edilmesi olan veri görselleştirme, verinin aktarılması ve anlaşılması için oldukça etkili bir yöntemdir. Veriler ve insanlar düşünülerek seçilen veya geliştirilen doğru veri görselleştirme, farklı uzmanlık alanlarından bireylere verilerin ilişkilerini, anlamlarını, bilgilerini, yapılarını ve gizli özelliklerini aktarma kalitesini artırmada önemli bir role sahiptir ve birlikte çalışmalarını sağlar. Veri görselleştirme, tarih boyunca farklı şekillerde gelişen ve ilerleyen bir konu olmuş ve nihayet günümüz bilgisayar teknolojisi ve koşullarına ulaşmıştır. Günümüz bilgisayarının yüksek hesaplama gücü gibi gelişmiş olanakları, veri görselleştirme yöntemlerini yeni bir ufka taşımıştır. Ayrıca verinin değişen tanımı da veri görselleştirmenin sınırlarını genişletmiştir. Günümüzde veriler; IoT, Gömülü sistemler, Sosyal veriler, İş verileri ve Gerçek Yaşam verileri gibi birçok farklı kaynaktan elde edilmektedir. Bizim çalışmamız da Gerçek Hayattan esinlenmiştir. Gerçek hayattaki botanik ağaçları temel alan ve insanları veri olarak kullanan bir görselleştirme sistemi geliştirdik. Tarih boyunca bilgisayar bilimleri ve diğer bilim dalları sanatı çeşitli çalışmalarda konu olarak kullanmışlardır. Biz de çalışmamızda bilim ve sanatı tekrar bir araya getirerek insanı sanat yoluyla ifade etmenin bir yolunu geliştirdik. Böylece insanların yaşamlarındaki aktiviteleri veri olarak kullanan ve soyut sanat resimlerinden esinlenerek sanatsal görseller üreten bir sanatsal görselleştirme sistemi geliştirdik. Bu çalışma ile matematiksel temellerine bağlı kalarak sanatsal görseller üretmeyi başaran bir görselleştirme sistemi ile bir sanat tarzı oluşturduk.
Özet (Çeviri)
Data visualization, which is essentially the visual expression of data through mathematical calculations, is a highly effective method for transferring and understanding data. The right data visualization, selected or developed with data and people in mind, has an important role in improving the quality of conveying the relationships, meanings, information, structures and hidden properties of data to individuals from different fields of expertise and enables them to work together. Data visualization has been a subject that has evolved and progressed in different ways throughout history and has finally reached today's computer technology and conditions. The improved facilities of today's computer such as high computing power has brought data visualization methods to a new horizon. Also the changing definition of the data has expanded the boundaries of the data visualization. Today, data is obtained from many different sources such as; IoT, Embedded systems, Social data, Business data and Real-Life data. Our study is also inspired by Real-Life. We developed a visualization system based on real-life botanical trees and using humans as data. Throughout history, computer science and other branches of science have used art as a subject in various studies. In our study, we bring science and art together again to develop a way of expressing people through art. Thus, we developed an artistic visualization system that uses the activities of people's lives as data and generates artistic visuals inspired by abstract art paintings. Through this work, we have created an art style with a visualization system that manages to produce artistic visuals while adhering to its mathematical foundations.