CuO nanopartiküllerine Lemna gibba L.'nin fizyolojik yanıtları
Physiological response of Lemna gibba L. to cuo nanoparticles
- Tez No: 833503
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, farklı CuO NP' (NP) konsantrasyonlarının sucul bir makrofit olan Lemna gibba üzerindeki bazı fizyolojik etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Makrofitler Gaziantep ilindeki doğal kaynaklardan toplanmıştır. Bunlar kontrollü iklim kabininde iki hafta boyunca aklimasyona tabi tutulmuştur. Sağlıklı makrofitler 0, 25, 50 ve 100 mg/L CuO NP konsantrasyonlarının etkisi altında yetiştirilmiştir. Uygulamalardan sonra bazı fizyolojik değişiklikler tespit edilmiştir. Taze ve kuru ağırlıkta artan CuO NP derişimleriyle birlikte azalmalar tespit edilmiştir. Pigment içeriği sonuçlarında azalmalar belirlenmiştir. Toplam karbohidrat ve toplam fenolik madde içeriklerinde azalmalar görülmüştür. Buna karşılık, protein olmayan sülfhidril gruplarının içeriğinde önemli artışlar tespit edilmiştir. Ayrıca, hidrojen peroksit ve malondialdehit içerikleri arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Sonuç olarak, yüksek CuO NP konsantrasyonlarının L. gibba dokularında strese neden olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate some physiological effects of different concentrations of CuO nanoparticles (NP) on Lemna gibba, an aquatic macrophyte. Macrophytes were collected from natural sources in Gaziantep province. These were subjected to acclimatization for two weeks in a controlled climate cabinet. Healthy macrophytes were grown under CuO NP concentrations of 0, 25, 50, and 100 mg/L. Some physiological changes were determined after the applications. Decreases in fresh and dry weight were determined with increasing CuO NP concentrations. Photosynthetic pigment contents were decreased by the applications. Decreases in total carbohydrate and total phenolic substance contents were also observed. In contrast, significant increases in the content of non-protein sulfhydryl groups were detected. Also, a positive correlation was found between the contents of hydrogen peroxide and malondialdehyde. In conclusion, it can be said that high CuO NP concentrations cause stress in L. gibba tissues.