Bazı oran dizi uzayları ve topolojik özellikleri
Some rate sequence spaces and thei̇r topological properties
- Tez No: 833513
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN DAĞADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak bazı oran dizi uzayları ele alındı ve onların topolojik özellikleri incelendi. Ayrıca kesitsel oran dizi uzaylarındaki kararlı kümelere ilişkin çeşitli sonuçları gösterildi. Bununla birlikte analitik ve tam dizilerin oran uzaylarına ilişkin sonuçlar verildi. Ayrıca oran Hahn dizi uzayı ve bu uzayın bazı temel özellikleri ele alındı. İntegrallenmiş oran uzayının BK-AK özellikli olması detaylı bir şekilde ele alındı ve bu uzay için bir kararlı küme araştırıldı. Son olarak da oran dizi uzayları ve topolojik özellikleri kullanılarak bazı sonuçlar verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some topological properties of some rate space and important results related to sectional rate space are studied. Also, various results on determining sets in sectional rate spaces are shown. Moreover, some results related to rate sequence space of analytic and entire sequences are given. In addition, Hahn sequence space and some fundamental properties of this space are examined. The fact that the İntegrated rate space has BK-AK property discussed in detail and the determining set for this space was searched. Finally, some results are given using rate sequence spaces and their topological properties.