Numerical study of local scour around bridge pier with collar using flow-3D software
Yakalı köprü ayağı çevresinde oluşan yerel oyulmanın flow-3D yazılımı kullanılarak sayısal çalışması
- Tez No: 833523
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nehir yatağındaki köprü temellerinin etrafındaki malzemenin aşınarak çökmeye yol açması, hem ekonomik kayıplara neden olan hem de insan hayatını tehlikeye atan önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Bu araştırma, dairesel ve burunlu olmak üzere iki farklı köprü ayağı şekli kullanılarak köprü ayakları etrafındaki oyulmanın azaltılmasında yakanın etkilerinin incelenmesine odaklanmaktadır. Son yıllarda, bilgisayar yetenekleri ve yazılımlardaki gelişmeler nedeniyle oyulma için üç boyutlu simülasyon yöntemleri popülerlik kazanmış ve çeşitli endüstriyel ve çevresel uygulamalarda oyulma olaylarını analiz etmek için Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiğinin (CFD) yaygın şekilde kullanılmasına olanak sağlamıştır. Ismael A. ve arkadaşlarının 2015 yılındaki deneysel çalışmasından elde edilen sonuçları karşılaştırmak ve doğrulamak amacıyla yakalı köprü ayağı için sayısal bir model oluşturulmuştur. Bulgular, yakalı köprü ayağı kullanılması halinde yerel oyulmanın azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The scouring of sediments around bridge foundations in the riverbed leading to collapse remains a significant problem, causing both economic losses and risking human lives. This investigation focuses on studying the effects of collar for reducing scour around bridge piers by using two different types of bridge pier shapes namely circular and nosed pier. In recent years, three-dimensional simulation methods for scouring have gained popularity due to advancements in computer capabilities and software, enabling the widespread utilization of Computational Fluid Dynamics (CFD) to analyze scour phenomena in various industrial and environmental applications. A numerical model is created for bridge pier with collar to compare and validate the results obtained from the experimental study of Ismael A. et al., in 2015. Findings shows that local scour is reduced by using collared bridge pier.