Genel cerrahi uzmanlık eğitiminde temel konularda modüler eğitim programı geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of a modular training program on fundamentals of general surgery for residents
  1. Tez No: 817760
  2. Yazar: AHMET ZİYA ANADOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEDEF TUNAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, Genel Cerrahi literatüründe temel konular olarak kabul edilen ve uygulama ağırlıklı konuların içinden, uzmanlık öğrencilerinin dile getirdiği ihtiyaçlar göz önüne alınarak, on başlık seçilmiş ve bu başlıkların her biri için, uygulama standartlarını gösteren ve/veya anlatan görsel eğitim modülleri oluşturulmuştur. Modüller, uzmanlık öğrencilerine dağıtılmış ve 60 gün boyunca, istedikleri ya da gereksinim duydukları sıklık ve zamanda modülü kullanmaları istenmiştir. Modüllerden önce ve modüllerden sonra değerlendirme amacıyla oluşturulan değerlendirme kılavuzları öğretim üyeleri tarafından ve her öğrenci için ayrı ayrı doldurulmuş ve modüllerin hedeflerine ne ölçüde ulaşıldığı, uzmanlık öğrencilerinin hasta başı, ameliyathane, vizit ve günlük pratik aktivitelerine bakılarak değerlendirilmiştir. Çalışma, bir program geliştirme modeli olarak Kern (Altı Adımda Program Geliştirme) modeli ile uyumlu olarak planlanmış, bir tasarım modeli öngördüğü için de ADDIE Öğretim Tasarım Modeli kullanılmıştır. Çalışmadaki ön-test, her bir modül için ayrı ayrı ve öğrencilerin modüllere erişiminden önce, hasta başı, ameliyathane ve laboratuvardaki performanslarının, hazırlanan belirtke tabloları ile ilişkili görev listesinin, öğretim üyesi tarafından“doğrudan gözlem”yöntemi ile doldurulması ile tamamlanmıştır. Son testlerde ise aynı tablolar, modül tamamlandıktan sonra yeniden değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan 25 araştırma görevlisine uygulanan testler değerlendirildiğinde, son testlerdeki başarı skorlarının, ön testlerdeki skorlara göre daha yüksek olduğu ve bu artışın, uzmanlık eğitimlerinin başında olan araştırma görevlilerinde, kıdemli olanlardan daha belirgin olduğu gözlenmiştir. Görsel ağırlıklı eğitim modülleri, klinik beceri gerektiren uygulamaların gerçek hasta ile karşılaşmadan önce sınırsız kez uygulanabilmeleri sayesinde, meslek hatalarını azaltıcı ve hasta yönetiminde başarıyı artırıcı bir yöntem olabilirler.
Özet (Çeviri)
In this study, ten titles were selected among general surgical practice and video training modules were created for each. Modules were distributed to residents and they were asked to use the module as often as they wanted or needed for 60 consecutive days. Evaluation guides and charts were created for each student, pretest and posttest assessments were used by the faculty members. The outcome after each module and the extent to which the objectives of the modules were achieved were evaluated by direct observation at the operating room, daily visits and practical activities. The study was planned in accordance with the Kern (Six Steps Curriculum Development) Model as a curriculum development model and the ADDIE Instructional Design Model was used for the construction of the modular system based teaching. The pre-test in the study was completed for each module before the students' access to the modules. The checklist for the performances at the ward, the operating room and the laboratory was completed by the faculty member using the“direct observation”method. The post-tests, on the other hand, were made by filling the same tables separately for the students who completed the module, under direct observation again. A total number of 25 research assistants participated. Pretest and posttest scores were recorded. The scores in the post-tests were higher than the scores in the pre-tests, and this increase was more remarkable in junior residents who were just at the beginning of their training compared to the senior ones. Visual-intensive training modules can be considered as a suitable method for reducing professional errors and increasing success rates in patient management, as these modules can be applied unlimited times before encountering the real patient.