Genel kuvvet antrenman metodu ile kombine kuvvet antrenman metodunun basketbolcuların bazı performans özelliklerinin gelişimine etkileri
Effect of general strength training and combined training on development of some performance variables of basketball players
  1. Tez No: 44905
  2. Yazar: ATİLLA PULUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR SEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
-82- 6. ÖZET Araştırmada iki farklı kuvvet antrenman metodunun faal basketbolcuların performans değerleri üzerine etkilerini tespit etmek ve farklılıklarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmaya Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören ve faal olarak basketbol oynayan toplam 45 erkek öğrenci-sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada denekler, Kombine kuvvet antrenmanı (A grubu, n=15) Genel kuvvet antrenmanı (B Grubu, n=15) olmak üzere üç gruba ayrılmışlardır. Deneklerin performans ölçümleri standardize edilmiş olan laboratuar ve alan testleri ile belirlenmiştir. Tüm ölçümler antrenman programından bir hafta önce ve bir hafta sonra yapılmıştır. Gruplar haftada 3 gün ve günde 1,5 saat olmak üzere 10 hafta antrenman yapmışlar, kontrol grubu ise hiç antrenman yapmamıştır. İstatistiksel analizler“t”testi ile varyans analizi (ANOVA) ile yapılmıştır. Deney gruplarının vücut ağırlıkları azalmış, istirahat nabızlarmdaki azalmalar B grubunda önemli olurken kan basınçlarında anlamlı bir değişim meydana gelmemiştir. Deney gruplarının dikey-yatay ve kasa üstü sıçramalarında, anaerobik83 - güç artışlarında önemli derecede anlamlı gelişmeler meydana gelmiş, 20 m sprint ve mekik değerleri benzer şekilde gelişirken, kontrol grubunda anlamlı değişme olmamıştır. Sağlık topu atma mesafesi bakımından A grubundaki artış daha önemli olurken her iki grupta da vücut yağ yüzdesi açısından anlamlı azalmalar meydana gelmiş kontrol grubunda değişme olmamıştır. Deney gruplarının maksimal squat, benç-pres sağ ve sol el kavrama kuvveti ve bacak kuvvetinde anlamlı gelişmeler olmuş, A grubunda kuvvet % 12,53 artarken B grubunda %7.09 artmıştır.
Özet (Çeviri)
- 84 7. SUMMARY The purpose of this study was to assess the efects of two different strength training methods on some physical and physiological parameters of basketball players. A total of 45 healthy basketball players who studied at school of Physical Education and sports were voluntarily participated in this study. The subjects were categorised into a control (n=15), a general streghth training (n=15) and a combined strength training (n=15) groups. Standardized field and laboratory tests were used to measure the subjects' strength, body composition, speed, vertical and horizontal jump performances, anaerobic power, shuttle, and throwing a medicine ball. All messurement were accomplished within one week before and one week after from the training programme. Subjects within combined and general strenght training groups were trained three times in a week with 90 minutes for 10 weeks. The control group had no training regimes. Statistical analysis were done by using paired“t”test and ANOVA.