Optimizing the design parameters of condensing Boiler by numerical, experimental and artificial neural networks methods
Yoğuşmalı Boyler tasarım parametrelerinin sayısal, deneysel ve yapay sinir ağları yöntemleri ile optimize edilmesi
  1. Tez No: 833547
  2. Yazar: HASAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu doktora tezi, yoğuşmalı kazan ve ana bileşenlerinin tasarım parametrelerini araştırmak ve optimize etmek için sayısal, deneysel ve yapay zekâ yöntemlerinin kullanımını ele almaktadır. Tezin temel amacı, kazan geliştirme sürecinde cihazın performansını, verimliliğini ve üretilen ısı transferini etkileyen yoğuşmalı kazanların tasarım parametrelerini belirlemektir. Deney düzenekleri oluşturulmuş olup deneysel sonuçlar ile sayısal modeller doğrulanmış ve yapay sinir ağlarının eğitimi için kullanılmıştır. Son olarak yoğuşmalı kazanın tasarım parametreleri atık gaz emisyonları, ısı transferi ve akışkanlar dinamiği açısından optimize edilebilmiştir. Genel olarak küçük kapasiteli duvar tipi yoğuşmalı kazanlar (20-35 kW) tasarlanıp üretilmektedir. EN15502 standardı gerekliliklerini sağlayacak düşük NOx emisyonlu, büyük kapasiteli yoğuşmalı kazan geliştirmek teknik açıdan kolay değildir. Bu tezde sayısal ve deneysel çalışmaların sonuçlarına göre 153 kW'lık duvar tipi yoğuşmalı kazan geliştirilmiş ve üretilmiştir. Yanma değerlerinin belirlenen optimum parametreleri ile 153 kW maksimum giriş yükünü 31,45 mg/kWh NOx emisyonu ile sağlanmıştır. Tez kapsamında yüksek kapasiteli ve düşük emisyonlu duvar tipi yoğuşmalı kazan prototipi başarıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis addresses the use of numerical, experimental, and artificial intelligence methods to investigate and optimize the design parameters of the condensing boiler and its main components. The main objective of the thesis is to determine the design parameters of condensing boilers, which affect the appliance's performance, efficiency, and generated heat transfer during the boiler development process. Experimental setups are built up, experimental results validate numerical models, and they are used for training the artificial neural networks. Finally, the design parameters of the condensing boiler can be optimized in terms of emissions, heat transfer and fluid dynamics. Small capacity wall hang condensing boilers (20-35 kW) are generally designed and manufactured. It is not easy to develop a big capacity condensing boiler with low NOx emissions in terms of technical to meet the EN15502 standard requirements. In this thesis, a 153 kW wall hang boiler is developed and manufactured according to the results of numerical and experimental studies. The determined optimum parameters of the combustion values provide the 153 kW maximum input load with 31.45 mg/kWh NOx emission. The high-capacity and low-emission wall-hang condensing boiler prototype has been successfully completed.