Optimizing the design parameters of oven door
Fırın kapaklarının tasarım parametrelerinin optimize edilmesi
- Tez No: 387303
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, ev tipi fırınlarda kullanıcı güvenliğine ve cihaz performansına etki eden ısı transferi ve akış karakteristiğini sayısal ve deneysel yöntemlerle incelenmesidir. Ev tipi fırının kapısı ve kapıdan aktif hava çekişini sağlayan üst fan, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği ve Isı Transferi (HADIT) kullanılarak modellenmiştir. Sayısal çalışma sonuçları deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Optimizasyon için cam kalınlıkları, camlar arasındaki hava kalınlıkları, cam yükseklikleri, aktif çekiş hava hızı ve düşük yayma katsayılı kaplamanın olup olmaması durumu gibi tasarım parametreleri araştırılmıştır. Bu parametrelerin her birinin fırının dış camının ortalama yüzey sıcaklığı üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Aktif çekiş sistemi kapı camları arasında kapı hacminin soğumasını sağlayan hava dolaşımını sağlar. Fırın kapısı iki boyutlu olarak modellenirken aktif çekiş sistemi üç boyutlu olarak modellenmiştir. Her iki model de kararlı rejimdedir. Aktif emiş sistemi modellendikten sonra emiş kanalının girişindeki ortalama hava hızını artırmak için modifiye edilmiş sayısal modeller oluşturulmuştur. Bu çalışmanın başarısı, kapının dış cam yüzey sıcaklığına etki eden birçok parametrenin aynı anda incelenerek emiş kanalının girişindeki aktif çekiş ortalama hava hızının artırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the heat transfer and fluid flow mechanics of domestic ovens that affect the average outer surface temperature of oven door glass which is critical for both safety of the user and the performance of the device, by using numerical and experimental methods. Door of a domestic oven and its upper fan that provides active air suction from door unit were modeled using the Computational Fluid Dynamic and Heat Transfer (CFDHT) method. The numerical results were validated by comparing with the results obtained from experimental study. For optimization design parameters such as glass thickness, air thickness between the door glass, glass heights, active suction air velocity and the situation of using low-emissivity coating or not using were investigated. Effects of these parameters on the average outer surface temperature of oven door glass were determined. Active suction system provides the air circulation between the oven door glasses to cool down the oven door cavity. While oven door was modeled as two dimensional, active suction system was modeled as three dimensional. Both models were steady state. After modeling active suction system, modified numerical models were created to increase the average air velocity at inlet of inflow channel. The success of this study is to investigate the design parameters of oven door that affect the average outer surface temperature of oven door glass at the same time and to increase the active suction average air velocity at inlet of inflow channel.